Müzik sektöründe para eden…

1 Posted by - 03 December 2017 - KÖŞE YAZISI

Yıllar önce dağılmış efsanevi grupların bir araya gelerek genç kuşaklara kendini ve müziğini tanıtmak için turneye çıkması 2000’ler başında bir fenomendi ve hayli iyi kazandırdı. Şimdi devir değişti.

Bruce Dickinson yıllar önce dağılıp sadece turne için yeniden bir araya gelen grupları “karaoke band” olarak adlandırdı iki hafta önce Brand Week İstanbul’daki konuşmasında. Yeni şarkı yapmadan eski hit’leri söylemek ve biraz para kazanmak için turneye çıkmak… Bundan bahsediyor. 2000’lerle birlikte yıllar önce dağılan bir sürü grubun bir araya geldiğini görmüştük. Bu, hem ekonomik açıdan krizde olan müzik piyasasına bir kan getirecek hem de yeni kuşakları bu babaların klasikleşmiş müziğiyle tanıştıracaktı. Güzel de oldu.

Black Sabbath’ten The Police’e, Eagles’dan Doors’a, Led Zeppelin’den (Ahmet Ertegün’ün ölümünün ardından onun anısına, kurduğu vakfa yardım amaçlı bir araya gelmişlerdi) Fleetwood Mac’e, Spice Girls’den Take That’e, Guns N’ Roses’tan Kiss’e, The Who’dan Van Halen’a büyük gruplar 2000’lerde ikinci baharlarını yaşadılar. Yüz milyonlarca dolarlık “reunion” turneleri yaptılar. Sonra ne oldu? Yeniden birleşecek eski grup kalmadı. Ama konserlerin devam etmesi lazımdı. Klasik albümlerin yıldönümlerinde albüm turneleri başladı. Hâlâ da devam ediyor. Ama bu da yetersizdi turne sektörüne taze kan taşımak için. Başka bir şey lazımdı.

Yıl sonu yaklaşırken yılın albümleri listeleri ufaktan düşmeye başladı ya… Bu listelerde bir isim gözüme ilişti: LCD Soundsystem. Yeni albümlerini görüyorum ve içimdeki o münasebetsiz, o illa her şeyi kurcalayan rahatsız tip şu soruyu sormadan edemiyor? Hani bu grup dağılmıştı? Hani bu grup dağılma hikayesini son konserimiz adıyla 2014’te Madison Square Garden’da “The Long Goodbye” adıyla vermişti. Bunun belgeseli bile yapıldı ve gösterildi. Orada bir daha birlikte olamayacakları için gözyaşı döken bir James Murphy hatırlıyorum. Aynı James Murphy grubun 2017 tarihli yepyeni “American Dream” albümünün kapağından bize bakıyor şu anda. Yahu siz 2014’te ayrılıyoruz diye turneye çıktınız. Son konserlerimiz diye herkesi bir araya topladınız. Belgeseller çekip sanki The Beatles’mışsınız gibi havalara girdiniz. Aradan bir yıl geçmedi. Yeni single yaptınız. Yaz festivalleri sezonunun başında hem de… Coachella’da assolist olarak sahneye çıktınız geri döndük diye hararetle. Şimdi de albümünüz piyasada. İnsan bir özür diler. “Ayrılıyoruz diye ağladık, gelin son konserler diye sizi konserlerimize çağırdık. Bilet alıp geldiniz ama işte ayrılmadık hayatta böyle şeyler de oluyor kusura balmayın” der ne bileyim. Şimdi de yeni turne yolda 2018’de. İnsaf. Ama duyduğuma göre artık kaşeleri milyon avrolarla ifade ediliyor. Hah işte oraya gelmek istiyorum ben de.

Doğrusunu isterseniz LCD Soundsystem bunu yapan, yani dağılıp yeniden birleşen ne ilk, ne son grup. Sadece çok canlı bir örnek olduğundan onları anlattım. Bir sürü ekip 2000 yılından bu yana dağıldı, birleşti bir daha dağıldı. Yeniden bunu yapmaları da güzel bir anlaşmaya bakar. Wild Beasts, Maccabees en yeni dağılanlar. Seneye birleşirlerse şaşırmam. 2015’te A-ha birleşti, Evanescence birleşti. The Black Eyed Peas birleşti… Sırf 2010’lardan bu yana Jet, Le Tigre, Wolf Parade, The Zutons, Outkast, Ride, Sleater-Kinney, Slowdive, All Saints, Fall Out Boy, The Postal Service (aynı yıl tekrar dağıldı), Violent Femmes, The Beach Boys, Garbage, Jonas Brothers, No Doubt, Bush, The Cars, Dixie Chicks, Suede, Take That, Pulp, Faithless, Simply Red, Friendly Fires, Orbital, The Streets yeniden turne ya da albüm için bir araya geldi. Bunların bir kısmı turne ya da albüm sonrası turne sonrasında tekrar dağıldı. Noah and The Whale, Klaxons önceki sene dağıldı ve henüz bir araya gelmedi. Ama seneye neden olmasın.

R.E.M., The Verve, Oasis, The White Stripes şartlar oluşursa her an turneye çıkabilir. Chris Cornell ölmese Audioslave birleşecekmiş, gitarist Tom Morello açıklamıştı. Dikkat ederseniz bu grupların bazıları çok yeni bazıları eski. Ama ortak özellikleri dağılıp yeniden bir araya gelmeleri. Çünkü muhtemelen onlara bu yönde teklifler gidiyor, bilet satıp satmayacakları araştırılıyor ve potansiyel varsa da bu iş oluyor. Hani başlıkta müzik sektöründe para eden dedim ya. Kastettiğim bu. Dağıl yeniden birleş, beklemede kal, dağıl, yeniden birleş ve böyle gider. Yani bu artık “yeni normal”. Rahatsızlığı da bendenize düştü ne yapayım.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply