Nerde o eski satanistler!

11 Posted by - 08 January 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezBen ergenken “satanizm” tehdidi diye bir şey vardı. Meğer o yıllar toplumca ne kadar safmışız

Rock ve metal müzik dinleyen tek derdi iyi müzik olan kendi halinde kimseye zararı olmayan gençleri şeytana tapmakla suçlayan bir basın ve bir dil vardı.

Her gün, yok kedi kestiler, yok ayin yaptılar…

Bir sürü palavra, haber diye servis edilir, millet de okuyup inanırdı.

Anne babaların en büyük korkusu çocuklarının bir gün satanist olmasıydı. Gençleri ele geçiren sinsi bir illet gibi anlatılırdı. “Çocuğunuzun satanist olduğunu nasıl anlarsınız?”

Bugün şaka gibi gelebilir ama bana çok sonraları bile “çocuğum bunları dinliyor acaba satanist mi” diye mesajlar mektuplar geliyordu.

Siyah tişörtlü uzun saçlı herkese potansiyel tehlike olarak bakılırdı.

Satanistle röportaj yapanlar, satanistlerin inine girenler…

Sanırsınız ortalık satanistten geçilmiyor, satanistler her gün havaalanlarında, avm’lerde, eğlence yerlerinde terör estiriyor.

Gün geçmezdi ki bir satanist haberi gazetede televizyonda ağızlar sulana sulana, ballandırıla ballandırıla muhtelif korku filmlerinden görüntüler montajlanarak verilmesin.

Rock ve metal dinleyen gençler büyüdü iş adamı oldu, sanatçı oldu, mimar/mühendis oldu, doktor oldu. Çoluk çocuğa karıştılar. Memlekete hizmet ediyorlar.

Rock müzisyenlerimizin Van depremi sonrası Van için Rock konserlerinde nasıl çalıştıklarını, organize olduklarını hatırlatmak isterim sayın okurlara.

Uzun lafın kısası, tehditin “şeytana tapan satanist” rockçılardan metalcilerden gelmediği anlaşıldı. Bu haberleri yapanlar, bu uydurma tehdidi yayanlar bugün neredeler, ne yapıyorlar acaba?

Heavy metal dünyanın en saygın en yaygın müzik türlerinden biri olarak hayatına gayet güzel devam ediyor. Toplumsal eleştirinin en güzelini kendine özgü dili ve sembolleri üzerinden yapmaya devam ediyor.

Her şeyden önemlisi bunu yaparken kimseye zarar vermiyor. Kimsenin kılına dokunmuyor.

Aksine dünyanın dört bir yanından müzikseverleri yakınlaştırıyor bileştiriyor.

Bugün bir sürü heavy metal ve rock grubu sosyal projelere, çocukları, doğayı koruyan girişimlere destek oluyor. Mülteciler için destek arayan oluşumlar da dahil cinsel taciz, çocuklara yönelik taciz ve şiddet alanlarında projelere ön ayak olan, destek veren pek çok grup var.

Bir dönem, gerçekten Türkiye’de satanistler olduğuna, bir satanizm tehlikesi olduğuna ve rock ve metal dinleyen gençlerin bu topluma zarar vereceğine inanmışız.

Tehlikenin şiddetin satanizmden geleceğini sanmışız.

Meğer ne kadar safmışız…

No comments

Leave a reply