NEW YORK’UN SİMİTÇİLERİ ÜZERİNE ÇEŞİTLEMELER

0 Posted by - 09 December 2014 - KÖŞE YAZISI

New York’ta beyaz beynir, simit ve ince belli çayla yapılan kahvaltı beğeniliyor olmalı. Kasım başında Beşinci Cadde’de Simit Sarayı açılması bunun işareti değilse nedir?

Ben Taksim Meydanı’na açıldığı günü hatırlıyorum. Bankanın yerine beş katlı simitçi açılınca espri konusu olmuştu. Tiffany’nin az ilerisinde Simit Sarayı var şu anda düşünsenize. Breakfast at Simit Sarayı. ABD’de 20 mağaza hedefleniyormuş yakın zamanda. İçeri gir, ince belli çayını söyle, aynı Taksim (ya da ondan geriye ne kaldıysa).

07mlpaz-mehsimit3

07mlpaz-mehsimitchobani2

Simit + Smith bir diğer simitçi. New Jersey’deki fabrika mağazasından başka üç yerde dükkanı var. Ayrıca bölgede 11 farklı yere simit veriyorlar. Sadece simit de değil bildiğiniz poğaça, çay, zeytin, beyaz peynir… Bol yağlı açma bulundurup (hani yağı kağıdına geçenler vardır ya) tost makinesinde de az bassalar New Yorklular koşarak kaçar ama Türkler hiç vatan hasreti çekmez. Simit sandviçlere farklı lezzetler eklenebiliyomuş. Bruschetta’lara doğru gidişat…

>>>>> New York’ta iyi kahve arayanlar okusun…

07mlpaz-mehsimitchobani

Son gidişimde önünden geçip içeriyi şöyle bir süzdüğüm Chobani ise bagel tadında yaklaşıyor simide. Bizim Moda’da köşede duran simitçinin kısa ve keskin bıçağıyla simidi tam enlemesine yarıp içine eritme peyniri sürmesi gibi Chobani’nin simide yaklaşımı. Pazarları Prince Street civarında ucuz ve doyurucu hangover kahvaltısı arayan hipster’lar ilgi gösteriyordur herhalde.
İşin ilginci Türk firması Chobani “Greek Yogurt”. Ama simitler Törkiş. Yani şimdilik. Eminim onun da sertifikası Unesco tarafından bir Balkan ülkesine ya da Ortadoğu’da bir yerlere verilir. (Bkz. Milliyet’in Lavaş Ermeni mirası ilan edildi haberi.)
New Jersey’deki Simit House and Bakery’de klasik Türk kahvaltısı (peynir, domates, zeytin) ve simit dışında menemen de varmış. Sahibi Türk olduğundan işte İstanbul’a ne öğrendiyse orada uyguluyor olmalı. Bence menemeni sadece Türkler’e satıyordur.

07mlpaz-mehsimit4
Pek yakında Manhattan civarında çatal, ponçik, örgü ve hatta boyoz (bunlar harf oyunlarına da müsait hayal gücünüze bırakıyorum) corner’ları neden açılmasın? Bu gidişata uygundur. Yıllar önce New York’ta yaşayan bir arkadaşım “lahmacuncu yok, pizzacıda karadenizli bir abi var, ona yaptırıyoruz ama memleketteki gibi olmuyor” diyordu. Sanırım daha Amerika buna hazır değil. Talep az. Ama kahvaltı öyle mi?

Ve işte yazının sevgili New York’luları uyarmamız gereken kısmına geldik. Lahmacuna daha çok yolunuz var New York, ama “The Next Big Thing” serpme kahvaltı olabilir. Tehlikenin farkında mısınız?
Hadi bakalım kapısında vale duran serpme kahvaltıcı, ensede öfleye pöfleye kalkmanı bekleyen asabi çift eşliğinde yumurta keyfi ve otlu peynirle siz boğuşun biraz da.

Not: Kristen Baughman’ın Culinarybackstreets.com’da yer alan “The Simit Invades New York (And New Jersey)” başlıklı yazısında yer alan bilgilerden faydalandım. Allah kendisinden razı olsun çok da güzel yazmış.

>>>>> Barcelona’daki şahane mezeci Cal Pep’in neden şubesi yok?

No comments

Leave a reply