Nilipek’in “Sabah”ı

1 Posted by - 14 November 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezNilipek’in bugüne kadar internette paylaştığı, muhtelif canlı performanslarda seslendirdiği şarkılarını bir araya topladığı ilk albümü “Sabah” geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı.

Nilipek’in dijital platformlarda ve CD formatında satışa sunulan 10 şarkılık albümü “Sabah”ı son dönem yükselen söz yazarı/besteci/ozan albümleri arasında yeni bir perspektif olarak değerlendirmek mümkün. Ancak müzikal yapıyı analiz edip sound’u incelerseniz “akustik gitar veya piyano eşliğinde söylenen şarkılar”dan öte farklı katmanlar görebilirsiniz. “Gömülür”, “Yeşil Çimler”, “Şapka” bunun fazlasıyla gözlemlenebildiği sofistike şarkılar.

Nilipek erken yaşta müzikle tanışan biri. Piyano, keman derken bas çalmaya başlayınca klasik müzikten farklı sulara geçiyor. Bir yandan psikoloji üzerine eğitim alırken (bu eğitimin bir bölümü Hollanda’ya uzanıyor) bir yandan da bulabildiği her ortamda müzik yapıyor. İrili ufaklı grup ve sanatçılara vokal yapmaya başlıyor.

Bu esnada kendi şarkılarını yazıyor. Soundcloud’a bir-iki şarkısını koyuyor ve insanlar onu dinlemeye başlıyor.

Nilipek’in gösterişsiz, iddiasız, kıyıdan kenardan giden bir tarzı var. Rock festivalinde ana sahnede seyirciyi coştururken görebileceğiniz bir tip değil. Ama arka taraflarda bir yerde daha küçük bir sahnede karşınıza çıkan bir şey sizi daha çok etkileyiverir, daha fazla iz bırakır ya. Nilipek’in müziği biraz böyle. İnsana kendisini özel hissettiren bir yanı var.

Müziğe hayat veren ekip; Ozan Tekin (tuşlular), Can Aydınoğlu (gitar), Tufan Büyükgüngör (bas), Berkay Küçükbaşlar (davul) bu hissi bir sound olarak formüle etmekte başarılı. Nilipek’in şarkı sözlerinde ve müzikal estetik anlayışında belli bir yer ve zamana dair izler bulmak zor. Bugünden yarına anlamı değişmeyecek daha genel anlamlar, ifadeler, melodiler ve müzikal cümleler kullanmayı tercih ediyorlar. İnsanlar, durumlar, anlara dair, kişiye has bir lugat ile dile gelen gözlemler, duygular şarkılara hayat veriyor.

Etkilendiği isimler arasında Replikas, Fleetwood Mac, Jimi Hendrix’i saymış. Ben kulaklarıma dayanarak Stevie Nicks’ten ziyade Suzanne Vega’yı da eklerdim müzikal referanslarının bir yerine.

Albüm Çınar Müzik ve Funorg etiketiyle CD olarak basıldı. Plak formatında da yayımlanmasını dileyelim.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply