ONLAR DALGALARLA BOĞUŞURKEN…

0 Posted by - 04 July 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezSekiz yelkenlinin İspanya’da başlayıp dünyanın çevresini döndükten sonra İsveç’e varması dokuz ay sürdü. Zorlu yelken yarışının finali geçen hafta Göteborg’daydı.

Tarih 11 Ekim 2014. İspanya’nın Alicante şehrinde Volvo Ocean Race’in ilk ayağı başladı. Sekiz yelkenli denize açıldı. Bir tanesi hatırlarsanız Türk bayraklı Alvimedica idi. Ben de buna tanık olup yazmıştım. Geçen hafta Göteborg’a bu sefer karşılamaya gittim.

Onlar denizdeyken… Ankara’da bir adet “Saray” açıldı. Kuyruklu yıldıza uzay aracı indi. Boko Haram katliamlara devam etti. IŞİD kafa kesmeyi sürdürdü. Afganistan’da, Pakistan’da bombalar patladı, insanlar havaya uçtu. Bir polis zenci genci vurdu, Ferguson olayları yaşandı, Amerika birbirine girdi. TOMA’lar sürekli çalıştı. Güneydoğu’da ve Doğu’da insanlar gazlandı. İstanbul’da insanlar gazlandı, İzmir’de insanlar gazlandı, Ankara’da insanlar gazlandı.

“Eyyy Merkez Bankası” hadisesi yaşandı. Dolar 2.7, avro 3 küsur lira oldu. Malezya Havayolları uçağı kayboldu. IŞİD Charlie Hebdo dergisinde katliam yaptı. Yemen karışıktı, daha da karıştı, Husiler yönetimi ele geçirdi. Yunanistan’da Syriza iktidara geldi. Tarafsız cumhurbaşkanımız her gün üç miting yaptı, gönlündeki partiye oy istedi. AKP seçimde Meclis çoğunluğunu kaybetti. IŞİD Tunus’ta sahildeki masum ve savunmasız turistleri katletti. Yunanistan “Ödemiyorum ben borcumu” dedi. Vesaire vesaire…

volvo2

Ve 22 Haziran’da Türk bayraklı teknesiyle Alvimedica takımı İsveç’in Göteborg limanına girdi. Yarış tamamlandı. Dokuz ay, dile kolay. Onlar hep denizdeydi.

Günde yaklaşık 5 bin kalori harcadılar (normal bir insanın iki katı). Her etapta yaklaşık

10 kilo kadar kaybettiler. Günde yaklaşık üç saat uyudular. Acıkınca da köfte, börek, kebap, dolma falan değil sıvı enerji karışımları tükettiler (dünyanın en şahane şeyi değil tabii, hepsi gerçek yemekleri özlemiş).

Limana taze dönen Türk takımı Alvimedica’dan denizci Nick Dana’yla birlikte tekneye çıktık. Bu tekneler çok özel tasarımlar ve üzerine çıkmak çok az ölümlüye nasip olur. Şanslıydım. Ancak ortam öyle konforlu falan değil. İçerisi pazar yeri gibi. Her yerde halatlar, yelkenler, güvenlik ekipmanları, ayakkabılar, yağmurluklar… Tıkış tıkış ranzalardaki uyuma alanları ufacık. Tuvaleti gördüm. Tekne yana yatmış 25 mille giderken burada insan ne hallere düşer kim bilir.

Yelkende rüzgar karşıdan geldiğinde bir o yana bir bu yana volta atarak ilerlenir. Her voltada içerideki bütün eşyalar yana yatan tekneyi dengelemek amacıyla diğer tarafa taşınıyormuş. Yaklaşık bir ton malzeme. Bazen iki-üç dakikada bir volta atılıyor. Varın siz düşünün.

volvo3alvimedica3

Yol boyunca görülen en büyük dalganın boyu 15.8 metre olarak kayda geçmiş. Nick Dana özellikle Horn Burnu’nu geçerken akıntılar ve ters yönden esen 40 milik rüzgarla oluşan dalgalarda zorlandıklarını söyledi. Ama en fenası rüzgarsızlık. Okyanusun ortasında rüzgarın peşinde koşturup duruyorsun.

Alvimedica takımı final etabının birincisi, genel klasmanın beşincisi olma başarısını gösterdi. Bu en genç ve tecrübesiz ekibin yarışı bitirmesine mucize gözüyle bakılıyordu. Kendilerini cesaret ve çalışkanlıklarından, Alvimedica’yı vizyonundan, Volvo’yu yelken sporuna yaptığı katkılardan dolayı tebrik ediyoruz. 2017’deki yarış için takıma katılacak ve belki de şimdiden çalışmalara başlayacak Türk yelkencileri merakla bekliyoruz.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply