Ortadoğu’nun bağımsız stream platformu

0 Posted by - 11 April 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezOrtadoğu ülkelerinde üretilen modern müziklere odaklanan Kahire merkezli Dandin adlı bağımsız dijital platform, bölgenin adı sanı duyulmamış yeteneklerini ön plana çıkarmayı hedefliyor.

İki genç girişimci kardeş, Hüseyin Abdel-Rahman ve kardeşi Tarık Abdel-Rahman Kahire’de son yıllarda yaşanan kültürel ve sosyal hareketlilikten etkilenerek, daha doğrusu bu durumun farkın vararak şöyle düşünüyorlar:

“Ortadoğu geniş bir bölge, bu bölgede çok sayıda ülke var ve hepsinde renkli birer modern müzik sahnesi ve yeni nesil müzisyennler mevcut. Neden biz bunları bir araya getiren, bir bağımsız paylaşım ve yayın platformu kurmayalım?”

2013’te hayata geçen Dandin böyle doğuyor. Bugün artık globale de açılmak için hazırlar. Plarformları İngiltere’den yatırım alma görüşmelerine başlamış.

Dandin.me adresine girerseniz çok sayıda Ortadoğu ve Arap çıkışlı müzik bulacaksınız. Bu müziklerin ortak özelliği geleneksek olmamaları. Yani yeni nesil, modern, urban, indie, alternatif, bağımsız müzikler karşımıza çıkıyor ve asıl heyecan verici nokta da bu aslında.

dandin kurucular

Doğu’nun kültürel zenginliğinin çağdaş dışavurumu büyük bir potansiyel taşıyor ve standart seslere, melodilere, soundlara doymuş kulaklar için bu platform bir cennet oluveriyor.

Sanatçılar buraya şarkılarını yükleyebiliyor, podcast ve videolarını paylaşabiliyor. Ana sayfada editörlerin seçtiği müzikler arasında biraz dolandım ve çok enteresan keşifler yaptım. Dub, reggae, elektronik, ambient, rock, indie, folk ve daha nice tarzda kulağımın pasını silen müziklerle ve sanatçılarla karşılaştım.

Bu müziklerle ilgili ayrıntıları merak edenler Radyo Kanyon’da pazartesi akşamları saat 21:00’de yayımlanan Masaüstünden Notlar adlı programımın bu müziklere ayırdığım bölümünü takip edebilir. Orada hem dinleyip hem muhabbet ediyoruz uzun uzun.

Sitede yer alan levantine rap, Coptic gospel, Kuzey Afrika techno, Akdeniz indie gibi alt türler tam içinde kaybolmalık. Playlist’leri ve albüm önerilerini de çok başarılı buldum. Editörlerin geniş ve tatminkar bir müzik perspektifi olduğunu söyleyebilirim.

dandin1

Bu platformu nasıl tanımlamak nereye koymak lazım, bunu biraz düşününce önce bu Ortadoğu’nun Spotify diye düşündüm. Ama sonra biraz MySpace, biraz Soundcloud gibi olduğuna karar verdim. Aslında Arap dünyası için konuşuyorsak bu tanımın Anghami’ye daha yakışan bir terim olduğu aşikar.

Stream ve download platformu Anghami, bu alemin starlarını (Türk starlar da dahil) tanıtıp yayan daha büyük bir platform. Ana sayfasına bakarsanız zaten ne demek istediğimi anlarsınız. Anghami 2012’den bu yana bölgedeki büyük şirketlerle telif anlaşmaları yapıp 13 milyon kullanıcıya erişmiş durumda. Arap ve Ortadoğu bölgesinde müzik sektörü Körfez merkezli büyük sermayenin kontrolünde. Bu yapı da daha ziyade aynı Türkiye’deki gibi standart pop şarkıları ve şarkıcıları üretiyor, onları öne çıkarıyor, bunlar dışında kimsenin pazara girmesi pek mümkün olmuyor.

Dandin o bakımdan bir boşluğu doldurmuş ve yatırımı da almış. Oturup her beraber düşünmemiz lazım. Neden bu fikirler bizden çıkmıyor? Keşke bunu biz düşünseymişiz. Belki de kısır bir döngü içindeki gündemle çok fazla yakından meşguluz. Belki ona buna laf yetiştirmek yerine oturup hepimiz işimizi yapmaya odaklanmalıyız. Mısır bizden daha az çalkantılı bir ülke değil.

Bunları yazarken amacım bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.
Dandin.me

(Not: Monocle dergisi Nisan sayısında yer alan makale ve bilgilerden faydalandım.)

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply