Plak günleri

1 Posted by - 09 September 2018 - KÖŞE YAZISI

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlendiği plak günlerinin son gününü kaçırmayın. Hem plakları karıştırın hem de yeni müzikler keşfetmeye hazır olun.

Kadıköy Belediyesi plak günlerini düzenlemeye karar verdiğinde ben de lütfedip danıştıkları kişilerden biriydim. Çok heyecanlanmıştık. Gerçi bir Modalı olarak konuşursam mahallemiz zaten her gün plak günleri tadında. Müziği, plağı, konseri, etkinliği, eğlencesi eksik olmaz. Ama bu kadar organize ve bu kadar fazla ilgi çeken bir etkinlik olacağını, bu kadar fazla insanı kendine çekeceğini tahmin etmiyordum. Geçen yıl Bülent Ortaçgil konseri öncesinde plaktan müzik dinlemek ve plaklı yıllarla ilgili benim de katıldığım kısa sohbeti yüzlerce insan dikkatle izlemiş, konuşmacılara bir sürü meraklı soru gelmiş ve hakikaten çok zevkli bir öğleden sonra yaşanmıştı.

Üçüncü yılda ilgi katlanarak büyüdü. Yurtdışında olduğumdan katılamasam da haberlerini alıyorum takip ediyorum.. Bugün güzel bir şey yapın. Dün eğer Gözyaşı Çetesi konserini, Kanat Atkaya, Gülşah Güray, Çağlan Tekil’in katıldığı Radyocular Plakları Anlatıyor” sohbetini kaçırdıysanız bugün telafi edin. Bir vapura atlayın, veya yürüyün, imkanınız varsa bisikletinize binin (ama sakın arabanızla gitmeyin) ve Kadıköy’de plakların, müziğin, sohbetlerin tadını çıkarın.

Saat 12:00 itibarıyla caz ve blues çalmaya başlayacak alanda. Akşama kadar reggae’den punk’a, progresif rock’dan saykodelia’ya plaklar dönecek. “Bu çalan neydi” diye sağa sola sormak ya da Shazam’ları devreye sokmak için şahane ortam. Akşam da Baba Zula konseri var.

Plak günlerine bu yıl o kadar çok ilgi var ki bazı plakçılar stand açacak yer bulamadı. Bundan 10 yıl önce bu cümleye herkes gülerdi. Ama bugün plağa olan ilginin boyutlarını plakçı sayısındaki artıştan ve çeşitlenmeden de anlayabiliriz.

Tezgah açamayan plakçılardan biri Beyoğlu’nun önde gelen plakçısı Kontraplak. Yazık olmuş. Onlara Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan açıklamada önceliğin Kadıköy’lü plakçılara verileceği ifade edilmiş. Seneye mekanı büyütmek ya da mekan sayısını artırmak şart. İlgi büyük olunca başka çare yok.

Ben de plak günlerine Varşova’nın en iyi plakçılarından Side One’a gidip biraz plak karıştırarak eşlik edeceğim. Sonuçları paylaşırım. Hepinize iyi pazarlar.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply