POP ARTIK YAŞLI MÜZİĞİ Mİ?

0 Posted by - 31 May 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezEskiden ergenken pop dinlenir, daha sonra rock, caz ve klasiğe terfi edilirdi. Peki ya şimdi?

Biz Michael Jackson dinlerken abilerimiz Dual pikaplarına koydukları The Police, Led Zeppelin albümlerinin çıtırtıları arasında kaybolurdu. Bize eski gelirdi. Büyüdükçe geriye dönüp baktık. Anladık. Müzik zevkimiz ilerledi. Poptan caza, klasiğe, elektroniğin çeşitli türlerine kendimizce terfi ettik. Ancak şimdi bu sistem ne kadar geçerli emin değilim. Geçenlerde bir dostum bu konuda Sunday Times’ta çıkan yazıyı paylaştı. Başlıktaki sorunun yanıtı tartışılıyor. Bilimsel kanıtım yok ama gördüğüm kadarıyla çoğu genç yetişkin daha çok pop dinliyor.

Belki insan ömrü uzadığından, belki “50’ler yeni 30’lar” falan gibi laflardan dolayı oluyor bunlar. Yaşlananlar genç zevkine, gençler yaşlı zevkine sahip.

Türkiye’ye hangi dünya çapında star popçu gelse gidin bakın içerisi ünlülerle, cemiyet hayatının ileri gelenleriyle, yani yetişkinlerle dolu.

Sting, Lady Gaga, Justin Timberlake, Madonna, Lenny Kravitz… Liste uzar gider. Ama mesela Mulatu Astatke konserinde yoktur o kitle. Neil Young konserinde yaşlıdan fazla 20’lerinde genç hazır bulunuyordu. Bob Dylan keza. Metronomy ya da Faith No More dinlemeye konsere gidenler hep genç. Belle & Sebastian’ı seven yetişkin pek görmedim. Ama “Katy Perry çok iyi ya” diyen var. Taylor Swift’e bayılıyor, Beyonce’ye, Rihanna’ya hasta ama Marcus Miller gelince “O kim?” diyor. Teoride durum böyle olmamalıydı.

Önümüz yaz; açık havalarda, sahillerde telefoncuların katkılarıyla onlarca pop konseri verilecek. Gidip bakın bakalım gençler mi daha fazla yoksa yetişkinler mi ön sıralarda çığlık atıyor?

Ama mesela caz festivallerinde hep 20’li yaşlarında genç müzikseverler en ön sıralarda. Buzzcocks ya da Blondie’ye en fazla gençler heyecanlanıyor.

Pop yaşlı müziği mi oldu bilemiyorum. Ama bugün pop müziği genç değil, yetişkin dinleyici finanse ediyor ve bu durum bir kuşak sonra değişeceğe benzer. Her zamankine oranla giderek daha fazla sofistike ve alternatif müziklere ilgi duyan bir kuşak oluştuğu gerçek. Gelecek pop starlarının değil, yerel kahramanların.

Mehmet Tez – Milliyet

1 Comment

  • Ece 04 June 2015 - 14:11 Reply

    Pop dinleyen yetişkin kesim, 90larda genç olan, internetin olmadığı zamanlarda, MTV’nin dayattığı müziği dinlemeye alışkın o yüzden de popüler ve Bilboard2da tepelerde olan isimlere direk yönelmeye alışkın son kuşak. Genç jenerasyon ise internet kuşağı, aradığı müziği internette kendisi bulup çıkarmaya, araştırmaya alışkın kuşak. O yüzden medyanın dire pompaladığı müzikleri dinleyenler böylesini dinlemeye alışkın kuşak oluyor ve kimsenin tanımadığı isimleri dinleyenler genç kuşaklar oluyor.

  • Leave a reply