Pop gibi pop

1 Posted by - 08 October 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezHarun Kolçak’ın bir grup sanatçıyla yeniden yorumladığı şarkılarından oluşan “Çeyrek Asır” adlı albüm, Türk popunda unuttuğumuz tatları hatırlattı.

Harun Kolçak’ın “Çeyrek Asır” adlı albümünü dinliyordum. Yaşar’dan Bedük’e, İrem Derici’den Kubat’a, Aşkın Nur Yengi’den Işın Karaca’ya konuklarıyla şarkılarını yeniden yorumluyor Harun Kolçak. Albüm son dönemde Türkçe pop albümü kategorisinde karşıma çıkan en güzel en temiz, en net albüm.

Benim iflah olmaz bir Türk popu dinleyicisi olmadığım malum. Ama her Türk gibi benim de içimde bir yerlerde gizlenmiş bir popçu var illa ki. Böyle zamanlarda ortaya çıkıyor.

Laf olsun diye yapılmış düzenlemeler, efektler yok. Solistlerin Harun Kolçak ile yorumları bir yana, bu albümün Umut Kuzey ile birlikte prodüktörü ve müzik direktörü İskender Paydaş’ta bitmiş olay. Her şarkıyı ayrı ayrı ele alıp her birine uygun düşeceğine inandığı ayarları vermiş. Mesela “Gir Kanıma” bir kulüp şarkısı olarak gayet iyi.

Bedük’ün downbeat electronica soul sularındaki “Sensiz Olmam”ı, Tuğba Yurt’un yer aldığı “Deli Et Beni”nin 80’ler synthesizer tonlarıyla zenginleşen dans sound’u zevkle dinleniyor. Yaşar’ın yer aldığı “Hak Etmedim Ayrılığı”, 90’ların klasik pop sound’unu hak ediyor, birkaç ince ayarla bu da yakışmış. “Müptelayım Sana”da (Umut Kuzey ile birlikte) Türkçe rock sound’u gayet güzel.
harunkolcak
Şarkıları tek tek burada anamasam da hepsinde bir kalite ve özen gördüm. Düşünülmüş, emek harcanmış, basalım alta ritmi geçelim denmemiş, çok belli.

Harun Kolçak şarkıları dinlerken insan tabii şunu düşünmeden de edemiyor: “Nerede o eski poplar, nerede o eski şarkılar…”

Zaman zaman yeri geliyor, üzerimize vazife olmasa da burada kendimizce Türk popu nasıl kurtulur tadında yazıp çiziyoruz. Sanırım Türk popu eski ve yenilerin bir arada çalışması, eskilerin geleneği ve ustalığı devretmesiyle düze çıkacak. Ne yeni nesil Amerika’yı kendi keşfetti sanmalı ne de önceki tecrübeli müzik adamları gençlerde iş yok tavrına girmeli.

Eskilerin beste ve melodi zenginliği, yenilerin sound ve “janra” anlayışıyla tamamlanınca ortaya özgün işler çıkacak belli ki.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply