POPÇULARIMIZA YAZ MÜZİĞİ ÖNERİSİ

1 Posted by - 17 May 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezHer yaz aynı şeyi dinlemekten sıkıldık. Bu yaz değişiklik olsun. Sevgili popçularımıza şöyle bir şeylerle bize gelmelerini öneriyorum…

Geçenlerde bir tanıdık Bollywood partisi yapacağını, bana bir playlist önerip öneremeyeceğimi sordu. Bollywood modası bize sonunda ulaştı. Televizyonu açıyorum, ha bire Bollywood filmlerinden esinlenme reklamlar, filmler, klipler.

Arap müziği merakı bitti. Üstü açık araba, Rus mankenli klip Allah’a şükür azaldı. Sıra Hindistan’a geldi. 60’lardan bu yana bu alanda ne varsa ortaya dökülmesi yakındır. Popçularımız yıllarca Balkanlar, Mısır, Fas, İran ve Orta Asya cumhuriyetlerinden şarkı uyarladılar (buna bazen beste de deniyor).

Ahmet Davutoğlu’nun selam yolladığı yerlerden gelen melodilerle yapılan özgün besteli şarkılarımızın bir tıkanıklık yaşadığı dönemdeyiz. Devşire devşire şarkı kalmadı. Ama Hindistan pek zengin, keşfedilmemiş topraklar vâdediyor.

Sevgili besteci ve şarkıcı popçularımız yaşadı. Aç interneti, Google’a gir, Bollywood yaz, ne çıkarsa esinlen. Ben bunu içtenlikle öneriyorum. Aynı sıkıcı şarkılar yüzünden millet yazdan soğudu. En azından halkımızın güzide beach club’larımızda, berberde sıra beklerken ya da takside dinlediği bu yaz şarkıları arasında Bollywood’vari değişik bir şeyler duysun. Azıcık entersan bir şeylere kulak versin. Bunu borçlusunuz bize.

Sevgili popçuların “Dance Basanti”, “Detective Byomkesh Bakshi”, “Dum Laga Ke Haisha”, “Hawaizaada”, “Dharam Sanket Mein”, “Bombay Velvet” isimli filmlerin soundtrack’lerine bir bakması ricasıyla, saygılarımla.

Mehmet Tez – Milliyet

1 Comment

  • POPÇULARIMIZA YAZ MÜZİĞİ ÖNERİSİ | E-Muzik.NET 17 May 2015 - 11:00 Reply

    […] Hafif Müzik […]

  • Leave a reply