Sadece kaset formatında bulabileceğiniz iki albüm

1 Posted by - 12 November 2016 - KÖŞE YAZISI

mtez“Kaset ne zaman geri dönecek” gibi, ancak benim gibi rahatsızları ilgilendiren bir soruyu kendime sorarken, karşıma çıkan yeni kasetlerden bahsetmemek olmaz.

Tektosag’ın (bir değerli yerli Label’ımız, bilmeyenlere not) sapsarı şık retro tasarımlı acid toplamasını rafta karşımda görünce beynimin çalışmayı unutmuş gri hücreleri harekete geçti. Ne zamandır ziyaretçi yüzü görmemiş uzak akraba gibi toparlanıp kapıya koştular ve sitemle beni içeri buyur ettiler. Bu buyur etme sırasında hayatımın bir bölümü film şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Bakırköy – Kadıköy hattında karışık toplama kaset yapmalar, muhtelif plakçılarda güncel pop parçaların remikslerini kaydettirmeler ve hatta Shannon’ın “Let The Music Play’ini, High Energy’yi Big in Japan’ı ve Van Halen’dan “Panama”yı remikslemeyi başardığım bir kasetim vardı, o bile aklıma geldi.

Acid lafını ilk duymam, lisedeki havalı kızlardan birinin çantasında gördüğüm smiley rozetiyle karşılaşmamdan yaklaşık bir ay kadar sonra olmuştu. 1989 baharında İtalya’ya düzenlenen bir lise gezisinde Garda’da bir diskodaydım (göl kıyısındaki tesis ne de havalı gelmişti). Herkes ellerini havaya kaldırıp “Big Fun” diye bağırıyordu. Benim Rainbow üzeri Malmsteen dinlediğim yıllardı. Kültür şokunu siz hayal edin. Sonraları acid denizine balıklama daldım denemez ama kendi çapımda Detroit’çileri çok dinlemiş sevmişimdir. Her zaman büyüleyici bulmuşumdur.

Acid o zamandan bu zamana yükseldi, düştü, 80’ler revival ile trend oldu, hip oldu vesaire oldu ve işte bugünlere geldik. Moda’da bir plak dükkanının rafında karşıma sarı renkli bir yerli kaset olarak çıkabiliyor eski dost acid.

Hem de Ocak 2016 çıkışlı yepyeni denebilecek bir kaset. Tektosag’ın bu başarılı yerli acid derlemesi dijital versiyon dışında sadece kaset olarak bulunuyor.

Dalt Wisney, Age Reform, VST Spor, Splitradix, Müca, Wupperman, Ali Berger, Boidflow, Oxynucid, Acid Elf, Aleister Q, 101, Chris Moss Acid, Rolando Simmons imzalı 14 parça var.
“Acid dönem olarak ve estetik olarak kasete yakışıyor diye düşündük. Aynı zamanda toplamada yer alan prodüktörler için halen kullanımda olan bir medium. Hem kaydetmek hem de yayınlamak için en ucuz ve kullanışlı analog çözümü sunuyor. Zaman içinde plak kadar olmasa da kendine bir yer bulacağını düşünüyoruz” diye konuşmuşlardı Hafifmuzik.org’da Berk Sayan’a geçen Ocak’ta. Çok başarılı bulduğumu belirtmem lazım. Muhakkak satın alın köşeye atın, ilerde koleksiyonluk olur.

unknown-3

Bir değer kaset Jakuzi’nin “Fantezi Müzik” adlı albümü. Domuz Müzik etiketiyle çıkan bu güzel Türkçe sözlü indie albümümüz de dijital dışında kaset olarak satın alınabiliyor. 80’lerin synthe’lerini kullanmayı seviyor ekip (Kutay Soyocak, Taner Yücel, Can Kalyoncu) gördüğüm kadarıyla. Gayet yakışmış, şık durmuş. Bu yönüyle de kasete format olarak yakışan bir albüm.

Abilerinizin, babalarınızın evde kıyıda köşede kalmış kasetçalarını çıkarın orda dinleyin. Her müzik kendine has formatında güzel.

Kasete basılan albümlerin çoğalmasını diliyorum ben kendi adıma.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply