SAHİLİME DOKUNMA!

0 Posted by - 03 May 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezSeçilmiş bir belediyenin kendi bölgesi için uygun bulmadığı merkezi bir uygulamaya karşı tek yapabileceği şey imza kampanyası açmaksa, orada durup sistemi sorgulamak lazım.

Yerinden yönetim adı verilen ve iktidar partisinin programında geniş yer ayırdığı bir ilke vardı. Bu ilkenin çöktüğünün en son kanıtı Kadıköy Belediyesi’nin açtığı imza kampanyasıdır. Daha doğrusu işletilmesi keyfe keder bir-iki formalite niteliğinde hukuki süreç dışında, Kadıköy Belediyesi’nin imza kampanyası açmaktan başka çaresi olmamasıdır. “Sahilime Dokunma” isimli kampanya Kalamış-Fenerbahçe sahilindeki yat limanı çerçevesinde yeni inşaatlar yapılmasına karşı başlatıldı. Change.org üzerindeki metinde şöyle deniyor:

“Fenerbahçe-Kalamış sahil hattında yeni bir plan yapıldığını öğrendik. Bu plan, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nda yapılaşmanın önünü açacak. Sahile yapılacak otel ve ticaret alanı, sahilin Kadıköylüler ve halkın kullanımına kapatılması anlamına geliyor. Biz bu yanlıştan acilen dönülmesi için tüm yasal yollara başvuruyoruz. Ama biz bunu yaparken binlerce kişinin de bizim yanımızda olduğunu göstermemiz gerekiyor. Kalan sahillerimizi korumak, yapılaşmaya açılarak halkın elinden alınıp işletmelere verilmesini engellemek için Kadıköy Belediyesi’nin yanında olmanız dileğiyle.”

Kadıköy Belediyesi ne yapsa işe yaramaz çünkü mevcut sistemde Büyükşehir Belediyesi her şeye karar veriyor. Ve nasıl karar veriyor biliyoruz. Hatta bazen bu merci bile devreden çıkıyor, doğrudan TOKİ ya da bakanlıklarda atılan bir imza yetiyor. Bu hep böyle gelişiyor. Yerel idare dinlenmiyor. Ayak bağı görülüyor.

Bebek sakinleri de sahillerinde yapılacak tekne parkına direniyor ama seslerini duyan yok. Kadıköy’e dev gibi bir cami yapılacak, Kadıköylülere soran yok. Yeni imar planında Moda sahilinin Mühürdar tarafında bir marina daha görülmekte ama bilgi veren yok. Göztepe Parkı için de benzer bir süreç yaşandı. Maltepe sahil şeridinde benzeri oluyor. Gezi’de aynı şey oldu. Gezi Parkı’na ne yapılacağı aylarca Başbakanlığın en önemli gündemi oldu. Başbakan her gün bu konuyu gündeme getirdi. Bir park…

AKP’nin parti programında Kamu Yönetimi başlığı altında bulunan yerel yönetim maddesinde şöyle deniyor: “Artık demokrasi sadece bir seçme ve seçilme rejimi değil, aynı zamanda katılma ve işbirliği rejimi olarak algılanmaktadır. Bu katılım ve işbirliğini gerçekleştirecek temel birimler ise yerel yönetimlerdir. Partimiz
bu doğrultuda;

1. Mahalli idarelere yerel ihtiyaçlara göre yönetim biçimlerini geliştirme yetkisini verecektir. (…) 3. Yerel yönetimlerin karar alma süreci ve bazı faaliyetlerine sivil toplum kuruluşlarının katılımını sağlayacaktır. 4. Kendi alanlarıyla ilgili düzenlemelere gidilmeden önce yerel yönetimlere danışılması ilkesini getirecektir.”

AKP’nin kendi programına uymasını bekleyenler var. Ama bu saatten sonra umudu olan var mı? İktidar partili olmayan belediyenizin hizmetleri yetersiz geliyorsa, belki de nedeni budur.

(Kampanyada 30 bin imza toplanmış, bilginize.)

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply