Sakal rock!

0 Posted by - 01 December 2014 - KÖŞE YAZISI

mtezTabii ki sakal rock diye bir tür yok. Ama saçlı sakallı ekiplerin yaptığı güzel müzikler var. Siz her ne kadar alakası yok deseniz de onların yeri ayrı bugün müzikte.

midlakeMidlake: Teksaslı ekip Türkiye’ye iki kez gelmiş ve ateş başı şarkıları ve pastoral hikayeleriyle bizi mestetmişti. Saç, sakal ve oduncu gömleği ile akustik gitarın mükemmel uyumu. “Trials of Van Occupanter”ı dinleyin, dinlediyseniz sevdiklerinize önerin.

Fleet FoxesFleet Foxes: Seattle çıkışlı Fleet Foxes, Sub Pop’un 2000’lerde yeniden dirilişinde rolü olan ekiplerden. 2008 ve 2011 tarihli iki albümle indie folk’un kitabını yazmış bulunuyorlar. Yeni albüme dair herhangi bir belirti yok. Solist Robin Pecknold’un yeni şarkılar yazmaya başladığı ise son gelen bilgiler arasında. “Fleet Foxes” isimli ilk albümleri dinlenmeli.

band of horsesBand of Horses: Belki de stadyumları doldurmaya en meyilli “saç sakal” ekibi. Şahane folk rock şarkılarını ben diyeyim America, siz deyin Crosby Stills Nash And Young tadında icra eden değerli insanlar. Festivalde oturarak gitar çalan bir grup kendileri ama olsun özellikle ilk albümleri “Everything All The Time”ın hastasıyız her türlü.

chet-fakerChet Faker: Efendim kendisinin ülkemizde popüler olduğu geçenlerde verdiği konserde kapılara yığılan insanlar aracılığıyla ortaya çıktı. Indie-electronica adamı yeni nesil sakallı insan ekolünün sembollerinden.

Alex-EbertAlex Ebert (Edward Sharpe And The MagnetIc Zeros): Aslında burada kastedilen zat grubun lideri ve solisti Alex Ebert. 2009’da grupla yaptıkları “Up From Below” ve buradaki “Home” ile isimlerini duyurmuşlardı. Ebert 2011’de bir de solo albüm yaptı. Grup aynı isimli son albümünü 2013’te yayınladı.

SONY DSCBon Iver: Grubunun “For Emma, Forever Ago” albümüyle klasikleşen bir sakallı abimiz: Justin Vernon. Başarılı iki albümün ardından şu ara aktif değil. Diğer ekibi Volcano Choir ile müzik yapıyor. Sakal uzatmaya devam ediyor.

TundeAdebimpe1Tunde Adebimpe (TV On The RadIo): Kendisi grubun yeni yayınladığı albümle (“Seeds”) gündemde şu aralar. O da sakallı furyasına katıldı. TV On The Radio nedir ki diye soranlara önerimiz 2011 tarihli “Nine Types of Light” albümünü dinlemeleri.

sebastien tellierSebastien Tellier: Sakallı indie’ler yokken o vardı. Saçı ve sakalı “cool” hale getiren önemli şahsiyetlerden. Tellier’nin mizah yüklü fantastik bir müzik kariyeri var. Hem kendiyle hem de herkesle dalga geçebilen biri. “Sexuality” albümünü mutlaka dinleyin.

Mehmet Tez – Milliyet

1 Comment

  • Evren ulusoy 28 February 2016 - 17:22 Reply

    Bu konun Turkiye subesi Can Murtezaoglu’nun solist olduğu grup 🙂

  • Leave a reply