Şebnem Ferah’ın “Parmak İzi”

0 Posted by - 05 May 2018 - KÖŞE YAZISI

Şebnem Ferah’la ilgili haberler çok şaşırtıcı, şok edici ya da “son dakika” tadında değil. Şebnem’in sesi hâlâ çok güçlü. Onu hâlâ çok iyi ve etkili kullanıyor. Müzikal açıdan mükemmeliyetçi tavrı da devam ediyor.

Belli ki her nota, her enstrümanın her nüansı her giriş, her çıkış, her davul atağı onun kulağının onayından geçmiş. Ekibine haksızlık etmek istemem, çalıştığı müzisyenlerin her biri kendi kişiliğini enstrümanına yansıtmayı başarmış yıllardır herkesin üslubunu tanıdığı isimler zaten. Ama Şebnem’in bu yönünü azıcık bilenler, onun içine sinmeyen hiçbir şeyin albüme girmeyeceğini bilir. Şarkılarını önce Şebnem beğenmek zorunda. Ve Şebnem zor beğenen biri. Onun konumundaki pek çok insan gibi, hatta onlardan daha da fazla mükemmelliyetçi.

Dedim ya haberler şok edici değil. Son albüm “Od”dan beş yıl sonra gelen “Parmak İzi”nde 10 Şebnem Ferah bestesi var. Aralarında baladlar var. İnişli çıkışlı “trafikli” rock şarkıları var. Akustik gitarla söylenenler var. Hepsini birbirine bağlayan bir tema da var. Bu bir konsept albüm değil. Ama konsepti yok da denemez. Hiç kimsenin son yıllarda ülkemizde yaşanan gelişmelerden etkilenmemesi mümkün değil. Şebnem Ferah da eğer satır aralarını iyi okursanız, her şeyden bahsediyor. İnsanların gündeminde olan konular hakkında duygularını şarkılarına yansıtıyor. Ama bunu yaparken asla şu zamanın lisanına ve iki günde eskiyen “gündem” denen saçmalığa girmiyor. Ben “Sanatçı şu şarkıda şunu demek istemiş” diyecek değilim. Yorum elbette dinleyicinindir.

“Parmak İzi”nde şarkılar bir konser playlist’i gibi dizilmiş adeta. Açılış şarkısı “Şarkılar Yalan Söylemez” tam da konser açan şarkılardan. Bunun bilinçli bir tercih olduğunu düşünmek zor değil. Ferah, bir konser insanı ve daha şimdiden ben bu yazıyı yazarken 12 Nisan’da yayınlanan albümün bütün Anadolu konserleri tamamlanmış olacak. Eminim yazın da pek çok yerde canlı izleyeceğiz.

Demir Demirkan, Ferah’a üç parçada eşlik ediyor. “Kıramazsın” Demirkan’ın akustik gitarıyla Ferah’ın düetinden ibaret. Özel ve güzel bir şarkı. Demirkan “Koridor” isimli albümün ilk baladında da elektrik gitar solosunu üstlenmiş. Rock klasiklerine selam çakan bir solo. “Sözde Namus”ta da gitar Demirkan’da. Metin Türkcan, Ferah’ın sabit ekibinde önemli bir isim. Şarkıların büyük kısmında gitar ona emanet ama albümde Mor ve Ötesi gitaristi Kerem Özyeğen altı şarkıda yer alıyor. Tarkan Gözübüyük bir şarkıda bas yanında, iki şarkıda da gitarda yer almış. Kendisi zaten değişmez prodüktörü Ferah’ın. Baslarda her zamanki gibi Buket Doran var.

“Başka Bir Yol Var”, “Vicdan”, “Sözde Namus” etkileyici şarkılar. Ama albümün son şarkısı “Koyu” Ferah’ın müziğinin en yoğun, en katıksız halini yansıtıyor. Bana bu albümü özetleyen şarkı hangisi diye sorulsa hemen “Koyu” derim. Altı dakikayı aşan bu şarkının gerek intro’su gerek soloları ve vokal partisyonları, rock özleyen kulakları tatmin emek üzerine kurgulanmış gibi. Açıkçası insana umut aşılamak için yola çıkıp sonuna doğru “Umut yoksa da yok, başlarım böyle işe en azından taş gibi rock yapıyoruz” noktasına gelen çok şarkı bilmiyorum. İnsana şu his geçiyor:

“Rock olduğu sürece umut var”. Neden olmasın. Umut arayana bahane çok.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply