“SEVDİĞİM ŞEYLERİ ÇAL”

1 Posted by - 16 August 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezMüzik sektöründe en değerli şeyin artık size müzik öneren kişisel radyolar olduğundan bahsetmiştim. Onlardan birinden, Japonlara satılan MixRadio’dan söz edeyim bugün.

Nokia bir süre önce Microsoft’a satıldı. Konuyla ilgili olanlar zaten biliyor. Microsoft işine yarayan bölümleri kendi bünyesinde tutup benzeri kendinde olan bazı birimleri ayrı ayrı satışa çıkardı. Bunlardan biri Nokia’nın hayli yatırım yaptığı, benim de zamanında New York’taki lansmanına katıldığım için yakından takip ettiğim MixRadio’ydu ve Japon, Line Corporation’a satıldı. Line, MixRadio’yu bağımsız bir kişisel radyo hizmeti olarak 31 ülkede hizmete soktu. Bu ülkeler içinde Türkiye de var.

MixRadio ne yapıyor? Çok basite indirgersek şunu yapıyor: Size önce bir menü sunuyor. Zevkinize göre bir ya da birkaç tür, bir-iki sanatçı seçtiriyor. Sonra bu seçimlerinizden hareketle kişisel radyo yayınınızı başlatıyor. Siz çıkan şarkıları beğendikçe ya da beğenmedikçe zevkinizi daha iyi anlıyor ve size giderek daha isabetli önerilerde bulunuyor. Bir süre sonra kişisel miksleriniz oluşmuş oluyor. İsterseniz önceden hazırlanmış tematik miksleri dinleyebiliyorsunuz.

Bu miksleri ücretsiz olarak offline da dinleyebiliyorsunuz; bu çok önemli bir özellik. Ben bu yeni uygulamayı incelerken elbette nereden nereye diye düşünmeden edemedim.

MixRadio önceden Nokia MixRadio idi. Daha öncesinde Nokia Music, ondan da önce Ovi Music idi. Nokia’nın stratejik olarak neyi nerede yanlış yaptığını ve eriyip gittiğini bilemem ama bir konu varsa emin olduğum, o da müzikte geri kalmak önemli bir eksiklik oldu. 2007’de New York’ta Nokia bu eksikliğini gidermek için şimdiki MixRadio’ya dönüşecek Ovi Music’in açılışını yapmış, bu hizmetinin marka yüzü olarak da David Bowie’yi seçmişti. Bugün Nokia eridi gitti ama bu hizmet hâlâ aktif ve sektörde hâlâ güncel.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply