SEVİMLİ HAYVAN RESMİ PAYLAŞMANIN DAYANILMAZ ÇEKİCİLİĞİ

0 Posted by - 27 October 2014 - KÖŞE YAZISI

Geçen gün kendimi “ulumayı öğrenen yavru buldog” videosu paylaşırken yakaladım. Kendime mani olamadım. Sevimli hayvan videosu ve fotosu paylaşımının insanlar ve hayvanlar üzerindeki etkileri araştırılmalı

mtez

Kafede iki kadın aralarında kıkırdayarak konuşuyor, hayli iyi zaman geçiriyorlar. Ellerinde telefonları birbirlerine her gösterdiklerinde ya bir çığlık atılıyor, ya bir “Ayyyyyyy” sesi yükseliyor, bazen acıma gibi bir ses, bazen şaşkınlık ya da basbayağı kahkahalar…
Yanlarına gelen üçüncüsü hemen olaya dahil oldu. “Ay ay ay şuna bak asıl dur dur” diyerek kendi telefonuna hamle yaptı…
Tabii ki sevimli hayvan fotoları. Evet biliyorum, internetin icat edildiği Youtube’un çıktığı günden beri insanlık kedi ve köpek videosu paylaşıyor ve bunlara gülüyor.
Mehmet Tez bunu beğendi, Mehmet Tez bunu arkadaşının duvarında paylaştı.
Evet yeni değil. İlk video ne zaman yüklendi, ne zaman bu alışkanlık patlama yaptı ve sosyal bir manyaklık halini aldı bilemiyorum.
Ama şunu biliyorum bugün olay çığırından çıkmak üzere. Bağımlı oluyor insan.
Biraz araştırınca bu alanda uzmanlaşmış onlarca site olduğunu fark ettim.
Kimileri sadece insan gibi giydirilmiş ev hayvanlarını paylaşıyor, kimileri sadece kedi üzerine uzman. Bazıları pet olmayan, pet olmasına alışık olmadığımız hayvanları da kapsıyor.
“Ay şu yavru kaplana bak çok tatlı” diyorsunuz mesela, ya da karşınıza ansızın bebek gibi giyinmiş bir hamster çıkıyor, bas like’ı. Onlarca “fifi” tadında köpek, cılızı, sıskası, şişmanı, uzunu, incesi…
İnsanların kendi ev hayvanlarının resimleri paylaşması da ayrı bir başlık. Günde 20 kez kedisinin resmini çekip koyan var.
Yalnız küçük bir detay var. Bu hayvan resmi paylaşımları hayvanlara yaramıyor. Onları duyduları tepkileri iradeleri olan birer canlı gibi değil eşya, oyuncak gibi görmemize neden oluyor. Bunun en meşhur ve en hazin örneği “slow loris” isimli sevimli hayvan. Anavatanı Güneydoğu Asya olan bu sevimli hayvanın yer aldığı video bir anda milyonlarca kez izlenince talep patlaması yaşandı. Bu talep vahşi doğada yakalanan bu hayvanların kaçak yollardan Batılı ülkelere pazarlanmasına yol açtı. Tabii Batılı “hayvanseverleri” ısırmaması için hayvanın dişlerini çekip yolluyorlardı. Devamını bilmek istemezsiniz. Doğal çevresinden koparılan bütün hayvanların başına gelen şeyler.
İnsanlar sırf komik diye kedi köpek alıp sonra bakamayınca sokağa atıyor. Bu videolar da tuz biber oluyor.
Evet bu doğru. Ama ben de geçenlerde kendimi karıma “ulumayı öğrenen yavru buldog videosu” yollarken yakaladım işte, itiraf ediyorum.
Sevimli hayvan videolarının insanlar ve hayvanlar üzerindeki uzun vadeli etkileri araştırılmalı.

No comments

Leave a reply