Shazam’lanmak mı YouTube’da tıklanmak mı

32 Posted by - 02 September 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezElmalarla armutları birbirine karıştırma riskini göze alarak soruyorum. Hangisi daha değerli? YouTube’da tıklanmak mı Shazam’lanacak kadar merak edilip beğenilmek mi?

Shazam’ın ne olduğu biliyoruz değil mi? Bir yerlerde duyduğunuz müziğin/şarkının ne olduğunu belirleyen uygulama. Hayatında internete girmemiş, bilgisayar görmemiş 25 milyon insanımız var (TUİK, 2017), Shazam’ı bilmeyenler de vardır doğal olarak, bu açıklamayı yadırgamayalım.

Shazam, dünya çapında ve yerel olarak pek çok liste yayınlıyor. Bunlar Billboard’un en çok dinlenenler, en çok çalanlar, en çok satılanlar listelerinden farklı. Aslına bakarsanız herhangi bir listeden çok farklı anlamı var Shazam listelerinin. Çünkü Shazam doğası gereği merak üzerine kurulu. Kafede ya da yandaki dairede veya partide çalan şarkıyı o kadar merak ediyorsunuz ki Shazam’lıyor ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bu çok beğendiğiniz için de olabilir, çok çok kötü bulduğunuz için de olabilir. Neticede duyduğunuz şarkıya kayıtsız kalamadığınızı gösteriyor.

Benim en fazla Shazam’ladığım şeyler elektronik müzik, caz ve klasik müzik oluyor. Ama dünya, pop şarkılarını Shazam’lıyor. Mesela bu yazıyı yazdığım esnada Shazam’ın Hall Of Fame, yani Shazam tarihinde en fazla sorgulanan şarkılar listesinde bir numarada “Wake Me Up”ile Avicii var. 22.6 milyonkez sorgulanmış “Bir dakika bu çalan neydi?” şeklinde.

Tabii bu eskidendi, şimdi bilmeyen yoktur.

Shazam Türkiye’de Top 100 listesinde ilk onda tek Türkçe şarkı üç numaradaki Deeperise’ın “Raf”ı. “Let Me Go” No Method ilk sırada. Güney Afrikalı ekibin bu sıradan şarkısı Türkiye’de en fazla merak edilen şarkıymış. Tahmin eder miydiniz? On birinci sırada Seksendört’ün “Yorma” adlı şarkısı var. Aleyna Tilki’nin “Sen Olsan Bari” adlı şarkısı 14. sırada.

Sizin anlayacağınız her gün magazin sayfalarında gördüğünüz, klipleri YouTube’da çıkar çıkmaz milyonlarca kez tıklanan ünlü sanatçıların hiçbiri Shazam listesinde yok.

Yani YouTube’un krallarıyla Shazam’ın kralları, kraliçeleri çok farklı.

Şimdi ben kendime elimde olmadan soruyorum. Hatta elmalarla armutları birbirine karıştırma riskini göze alarak soruyorum. Hangisi daha değerli? YouTube’da tıklanmak mı Shazam’lanacak kadar merak edilip beğenilmek mi? Müzikseverin kalbinde yatanı hangisi daha iyi işaret ediyor?

Shazam listelerini takip etmenin müzikte geleceği görmekte önemli rolü var.
Bunu da başka bir yazıda anlatmaya çalışayım.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply