ŞU ARA DİNLEMENİZ GEREKEN 3 RADYO İSTASYONU

2 Posted by - 28 February 2015 - KÖŞE YAZISI

mtez“Stream” sayesinde artık dünyanın neredeyse her radyosuna tek tıkla ulaşabiliyor, dilediğimiz türde yayını sorunsuz dinleyebiliyoruz. Son dönem favorilerime aldığım üç radyo kanalı şöyle…

1-Jazzabit: Oslo merkezli bu radyo aslında klasik caz yayını yapıyor. Arada cazın yeni türlerine de yer veriyor ve bu denge benim çok hoşuma gidiyor. En iyi yanı, benim gibi caz dinlemeyi seven ama “pop caz” denen türe katlanamayanlar için ideal olması. Yani caz adı altında romantik klişe saksafon melodileri falan dinlemiyor, caz denizinde yeni ufuklara açılıyorsunuz.

Kimler dinlemeli? Caz, nujazz sevenler, hem vintage hem modern sound’lara kulak verenler (jazzabit.com).

2-KUSF: San Francisco Üniversitesi’nin Radio adlı radyosu. KUSF müzik çizgisi bakımından “eklektik” adı verilen çizgide. Yani “Her şeyin en güzelini, ilgincini alıp bir araya getiriyoruz ve gayet de güzel oluyor” şeklinde bir çizgi. Bazen elektronik, bazen folk, bazen punk, bazen glam rock. “Oluyor mu?” diye soracak olursanız gayet iyi, kendi içinde uyumlu bir radyomuz diye özetleyebilirim durumu.

Kimler dinlemeli? Standart ticari müzik çalan radyoları dinlemekten sıkılanlar için ideal bir dünya sunuyor KUSF. İnternet sitesini incelerseniz yeni müzik keşiflerinde de bulunabilirsiniz (kusf.org).

3-Koop: Indie müzik türünün en önemli merkezlerinden sayılan Teksas’ın Austin kentinde yer alan bu radyo, dinleyicilerinin finanse ettiği bir gönüllüler girişimi. Amaç güncel mecralarda yeteri kadar yer verilemeyen çağdaş ya da klasik müzik türlerinin duyurulması. Folk, caz, rock, indie, soul, metal, reggae, her türden ve alt türden müzik çalan programlar var. Çok enteresan şeyler de duyabilirsiniz bu radyoda.

Kimler dinlemeli? Müzikte tür ayırt etmeden güzel bir şeyi beğenip hakkını verebilenler. Farklı türlerde derinleşmeye meraklı olanlar. İnternet sitesindeki programları inceleyin. DJ’lerin blog’larına kadar ulaşabiliyorsunuz. Buralarda güzel playlist’ler var (koop.org).

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply