ŞU ARA DİNLEMENİZ GEREKEN 3 SOUL ALBÜMÜ

0 Posted by - 21 February 2015 - KÖŞE YAZISI, ÖNERİ

mtezPek çok yeni türe, indie, alternatif müziklere ve sanatçılara ilham veren soul varlığını şahane şekillerde sürdürüyor. İşte yakın tarihli üç örnek…

“Soul Power” – Curtis Harding: Şu ara kulağıma çalınan en güzel şeylerden biri Curtis Harding. 80’lerin popüler zenci şarkıcılarının bir özeti gibi. Bunu taklit olarak algılamayın, Harding ses ve tarz olarak elbette üstatlarından etkilenmiş ama kendine has bir tınıya da sahip. Michigan’da doğan Harding, Cee Lo Green’e vokal yapmış, Black Lips ile çalışmış. Çocukluğundan beri gospel söylüyormuş. Belli.

Kimler dinlemeli? Stevie Wonder veya Curtis Mayfield sevenler. Zenci müziğinin her tarafı altın dolu bir sürü görgüsüz kadın düşmanı, seksist sokak çetecisi ve eski torbacıya indirgenmesini haksızlık olarak görenler.

“Landing on a Hundred” – Cody Chesnutt: Chesnutt 2002’den bu yana albüm yapıyor ama soul anlayışı aslında 90’ların ortasına uzanıyor. Yaşı müsait. Rock’a kaçabilen melez bir sound’a sahip. Vokal tekniği buna uygun. Zaman zaman nefeslilerle zenginleşen müziği bazen minimal enstrümana ihtiyaç duyuyor. Bunun örneklerini merak edenler ilk albümü “The Headphone Materpiece”e odaklanabilir.

Kimler dinlemeli? Keziah Jones, Ben Harper seven biriyseniz hiç düşünmeden teslim olun.

“Allen Stone” – Allen Stone: 1987 doğumlu sarışın, mavi gözlü bir Amerikalı Allen Stone ama zenci gırtlağına ve hissiyatına sahip. Washington eyaletinde doğup büyüdüğü 2 bin 600 kişilik kasabada herkes gibi eline elektrikli testere alıp odun kesmeye gitmemiş, soul dinlemiş. Şahane bir solist olmayı başarmış.

Kimler dinlemeli? Allen vokal karakteri itibariyle yine kendi gibi beyaz olan İngiliz müzisyen Jamie Lidell’i anımsattı. Onu seviyorsanız ilk görüşte aşk yaşayabilirsiniz.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply