ŞU ARA DİNLEMENİZ GEREKEN 5 TÜRKÇE ŞARKI

1 Posted by - 14 March 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezYerli müzik âlemi hareketli. Şu ara güzel melodiler, şarkılar, albümler kulağımıza çalınıyor. İçlerinden beşini seçtik, rakamı yuvarladık ama dahası var elbette…

Kusuruma Bakma – Özge Fışkın: Özge Fışkın’ın yeni albümü “Her Şeyin 1 Zamanı Var” geçenlerde Pasaj Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Fışkın alternatif rock müzik sahnemizin en renkli, zihni açık isimlerinden biri. Her şarkının, sözün, melodinin birbirini andırmaya başladığı bir ortamda akılda kalan şarkılardan biri “Kusuruma Bakma”. Albüme ilgi göstermek lazım, bu şarkıyla giriş yapabilirsiniz.

Serseri – Teoman: Uzun süredir sesi sedası çıkmayan Teoman zamanını muhtemelen Cihangir’de bir kafede oturup âlemi seyrederek geçiriyor, bir yandan da hakkındaki magazin haberlerine şöyle bir göz ucuyla bakıp gülümsüyordu. Ne zamandır müziğe uzaktı. Hatta ne zamandır bu kadar güzel bir şarkı yapmamıştı. Teoman’ın ilk günlerini hatırlatan, açık sözlü, kafası net, hemen sadede gelen ve anında akıllara yerleşen bir şarkı bu. Teoman (tabiri caizse) yeniden doğuyor mu bilemem. Ama bu güzel bir işaret.

Oyna – Yasemin Mori: Yasemin Mori’nin harikalar diyarından yeni bir şarkı daha dünyaya düştü. Balkanlar’dan ve Karayipler’den esen muhtelif rüzgarların buluştuğu bu oynamalı, danslı şarkıyı hemen dinleyin. Hatta dinlemekle kalmayın videosunu izleyin. Onunla da kalmayın bu akşam Salon’daki yeni albüm (“Finnari Kakaraska”) lansmanına gidin bence.

Riya Değil – Cihan Mürtezaoğlu: Mürtezaoğlu yetenekli bir müzisyen. Kendine has gitarı ve vokaliyle Ortaçgil, Kızılok ekolüne selam duran bir hali var. Solo albüm hazırlıkları devam ediyor Mürtezaoğlu’nun ama siz şimdilik Soundcloud hesabına girip “Riya Değil” dahil bir sürü şarkı ve cover’ı dinleyebilir, gitarının huzurlu dingin sesine kulak verebilirsiniz.

Ben Oradaydım Zaten – Can Güngör: Güngör’ün ilk solo albümü “Silik Düşler” yayımlandı. Bu şarkı albümün açılış şarkısı ve cidden harika. Daldan dala, âlemlerden âlemlere koşulan bir şekerleme uykusu gibi. Bağırıp çağırmadan, ergen hallere girmeden derdini anlatan şarkıları sevmemek mümkün değil. Güngör’ün albümü şu ara yeni çıkanlar arasındaki en güzel şeylerden.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply