Sudan Archives ile tanışın

0 Posted by - 13 August 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezBrittney Parks (23) ABD’de doğup büyümüş (aslen Cincinnati’liymiş kendisi) bir müzisyen. Afrika’ya ve siyah kültüre merakı, müziğe karşı ilgisiyle birleşince ortaya enteresan sonuçlar çıkıyor. Lisede keman çalan Parks, Sudan Archives adı altında kendi kendine kayıtlar yapmaya başlıyor. Elektronik müzik, Afrikalı kökler ve kemanla ne yapabilirim sorusunu sorarak denemelere girişiyor.

1

Bunu yaparken babasının kendisine hediye ettiği iPad’e yüklediği programları ve GarageBand’i kullanıyor.

Kemanını aynı zamanda bir vurmalı çalgı gibi çalmaktan çekinmeden sesler çıkarıyor, her şeyi kaydediyor, elekronik beat’lerle ve loop’larla birleştiriyor ve üzerine şarkı söylüyor.

Keman stilini geliştirirken Sudan ve Batı Afrika müziklerini dinliyor ve bu müziklerdeki yaylı sazları ve kemanları dinliyor.

Bu müzikal yolculuğuna gerçek bir yolculukla yeni bir perspektif kazandırmaya girişiyor ve evden ustalaşıp ABD’de dolaşıyor. Daha sonra Afrika’ya gidiyor.

New York Times röportajında “Müzisyen olacağıma emindim ve popçu olmayacağımı biliyordum” diye konuşmuş. Kendisi popçu değil ama cazcı da değil. Herhangi bir müzikal okul ya da öğretinin yolundan gitmiyor gibi duruyor.
sudan album
Bence Afrika müziği üzerine denemeler yapan bir kemancı, vokalist ve prodüktör kendisi. Stones Throw’dan yayınlanan ilk albümünde soul ve blues vokallere yer yer çığlıklar atan, yer yer bir vurmalı gibi sesler çıkaran bir keman, elektronik beat’ler, alkışlar, şaklamalar, şıkırtılar, tıkırtılar eşlik ediyor. Orijinal ve çekici. Altı şarkılık bu EP “Paid” gibi,“Goldencity” gibi, “Wake Up” gibi başı sonu belli parçalar yanında “Time” gibi müzikal sayıklamaları da içeren tek kişilik bir iş. Adı üzerinde arşivlerden toplanmış bir EP albüm. “Sudan Archives” – Sudan Archives, Stones Throw Records

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply