TAYLOR BİZİ DE KURTAR

1 Posted by - 28 June 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezDünya Taylor Swift’in Apple’a yazdığı mektubu ve bu mektup sayesinde müzisyenlerin Apple Music’ten kazandığı yeni hakları konuşuyor.

Taylor Swift uzun zamandır Amerikalıların pek sevdiği, yere göğe koyamadıkları biricik pop yıldızları. Amerikalılar bu konsepte “sweetheart” der. Sadece şarkılarını değil son dönemdeki “kahramanlıklarını” da beğeniyorlar. Açıkçası ben de Swift’in müzik sektörünün bu yeni düzeninde sanatçıların haklarını korumaya yönelik net çıkışlarını, restlerini saygıyla karşılıyorum.

eddy cue_appleDünyada hiçbir pop yıldızı son dönemde onun kadar cesur değil. Swift bir süre önce son albümü “1989”un Spotify’da yer almasına izin vermedi. Telif sistemini eleştirdi ve hakkının yendiğini düşündüğünü açıkladı. Spotify geri adım atmayınca Swift bütün kataloğunu geri çekti. Müziğin bedava dinlenmesine karşı olduğunu da defalarca ifade etti.

Ardından Apple vakası geldi. Apple, 30 Haziran’da yayına sokacağı Apple Music sitesinin üç aylık ücretsiz deneme süresi boyunca sanatçılara ödeme yapmayacağını duyurmuştu. Swift, Apple CEO’suna yazdığı mektupta bunun hak ihlali olduğunu anlattı, bu durum değişmezse şarkılarını bu platforma vermeyecekti. Apple kendi ürününü pazarlamak için kullandığı müziğin parasını ödemeliydi. Nitekim bu isyan deneme süresi boyunca da sanatçılara ödeme yapılması kararıyla sonuçlandı.

Swift öyle büyük destek aldı ki insanlar “Taylor dünyanın başka meselelerini çözmek için de mektuplar yazsın” demeye başladı. Taylor Swift aslında bizim müzisyenleri de kurtardı. Onların hakkı için de rest çekti.

Gelelim aklıma takılan can alıcı soruya? Böyle bir durumda bizim pop yıldızlarımızdan hangisi bu resti çekebilirdi? Bunu yapacak güçleri olduğu halde hangisi bu denli net bir tavır alabilirdi?

Boş sorular benimkiler. Bizi de kurtar Taylor!

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply