TECAVÜZ EDEREK EVLENME TEKLİF ETMEK!

0 Posted by - 18 March 2014 - KÖŞE YAZISI

mtez

Dünkü Milliyet’in manşeti. Adam facebook’ta tanıştıkları kadını iki aylık bir online muhabbetin ardından evine davet ediyor. Kahvaltı ediyorlar, hoş beş derken adam yakınlaşmaya çalışıyor.

Kadın olmaz ileri gitme diyor. Adam soyunmaya başlıyor. Kadını cinsel ilişkiye zorluyor. Kadın dur yapma n’oluyor diyor, adam dinlemiyor. Karşı koyunca ağzını elini kolunu tutup zorla cinsel ilişkiye giriyor, tecavüz ediyor kadına.

Kadın can havliyle yan odaya kaçıp kapıyı kilitliyor. Adam “aç kapıyı seni isteticem, ciddiyim” diyor (!). Sonra eline bir bıçak alıp “tamam gel beni öldür” diyor. Bu işkence saatler sürüyor.

Kadın kurtulup kaçıyor, şikayetçi oluyor dava açılıyor. Bunun sizin başınıza geldiğini düşünün.

***

Hakim ne dedi biliyor musunuz? Rıza var. Kadın adamın evine gitmeseymiş. Önceden flörtleşmeseymiş.

Yani bir kadın bir adamla konuştu, iki kelam laf etti ya da diyelim olur ya, öpüştüler… Adamın sonrasında her türlü zorbalığa hakkı var. Hukuk bunu söyledi.

Bir insanın bir şeyi istemediğini anlatması için “yapma istemiyorum” demesi kafidir. Daha ne yapacak, mesaj vermek için kendini mi yakacak? Ama bizim hukukumuzda “hayır” yeterli değil.

Mahkeme adama alt sınırdan ceza vermiş. Niye? Çünkü iyi hal göstermiş adam duruşmalarda. Tecavüz et, ceketini ilikle, 12 yıl yerine iki buçuk yıl yat çık. Sonra belki başkalarına aynı şeyi yaparsın…

Bu davada hakimin kadın olmasına rağmen bu şekilde karar vermesine şaşılıyor. Şaşacak şey arıyorsak yardımcı olayım: Tecavüz yoluyla evlenme teklifi bu hükümet zamanında neredeyse yasal hale geldi.

Tecavüz yoluyla hamile kalan kadına “o çocuğu doğuracaksın” diyen devlet, bunu da normal karşılıyor. “E adam evlenecekmiş ama…”, “E sen de ne gidiyorsun adamın evine madem?”

Son 10 yılda kadın cinayetleri yüzde 1400 oranında arttı.
Kadının hali bu. Her türlü gündemden daha önemlidir, daha acildir.
Kadınına özgür ve eşit bir birey gözüyle bakmayan, hakkını koruyamayan toplumdan bir halt olmaz.

Söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi televizyonu açıp birbirine hakaret eden, tekme tokat girişen ceketli kravatlı “sayın” adamları izleyebilirsiniz…

Milliyet’te yayımlanmıştır.

1 Comment

  • elcin 26 August 2014 - 11:06 Reply

    Mideme agri girdi okurken. Ulkemin haberini yurtdisinda okumak da sinirleri hoplatiyor. Yurtdisina kacmak da cozum degil. Ama ne yapacagiz bu kada okuzle bilemiyorum..

  • Leave a reply