TEK ADAMLIĞIN FAYDALARINI ARAŞTIRMA ENTİTÜSÜ

0 Posted by - 11 February 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezYıldız Teknik Üniversitesi II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Hayırlı olsun.

Otoriterliği, baskıyı, jurnalcilik sistemini, Meclis kapatmayı, Anayasa’yı askıya almayı, yerine gelen polis ve istihbarat devletini araştıracaklar sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Her türlü farklı sesi, hareketi ve örgütlenmeyi hain ve devlete karşı tehdit ilan ederek şiddetle bastırmaya girişmeyi de araştırmayacaklar.

Mütemadiyen komplo teorileri üretip buna karşı sert tedbirler alarak 42 yıl tek adam olarak ülke yönetmenin tarihimize, insanımıza faturasını da araştırmayacaklar.

II. Abdülhamid’in siyasi dehasını araştıracakmış bilim adamlarımız. Bu “siyasi deha”nın bedelini insanlar ne şekilde ödedi, torunları ne şekilde ödedi o kısma girmeyecekler; Resmi Gazete’de yer alan ilanda yer aldığı haliyle anladığım, bir tür “tek adamlığın faydalarını araştırma enstitüsü” olacak bu. Metinler hazırlanıp uluslararası platformlara sunulacakmış. Dünya da zaten bu bilimsel çalışmaları heyecanla bekliyordu.
*
Yıldız Üniversitesi rektörüne göre II. Abdülhamid bağımsız Türkiye Cumhuriyeti fikrinin de sahibiymiş. “Şişli Etfal Hastanesi’nin, PTT’nin, ulaşım ağının o dönemde inşa edildiğini biliyoruz. Ve o dönemdeki fikirler, yapılan çalışmalar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık mücadelesinin geliştiğini görüyoruz. Tüm bunlara baktığımızda Sultan Abdülhamid Han’ın siyasi dehası tartışılmaz” diye konuşmuş rektör. Az daha uğraşsa Kurtuluş
Savaşı’nı da komple Abdülhamid’e ciro edecek sayın rektör, hepimiz rahatlayacağız.

Meclis, yargı, muhalefet gibi şeyleri gelişmemize ayakbağı olan sevimsiz unsurlar olarak görmemiz konusunda hayli yüreklendirildiğimiz bir dönemdeyiz. Başkanlık sisteminin tartışıldığı günlerde Abdülhamid Araştırma ve Uygulama Enstitüsü haberi de hoş bir tesadüf.

Dünya geleceğe nanoteknoloji, biyoteknoloji, nöroteknoloji, dijital teknoloji alanlarında yapılan bilimsel çalışmalara destek vererek hazırlanıyor. Ekonomik, siyasi ve stratejik merkezler bu alanlardaki bilgilere odaklanıyor. Biz de geleceğimize II. Abdülhamid Han’ın siyasi dehasını araştırarak ulaşmış olacağız. “Bilim yuvası” üniversitelerimizin ve yöneticilerinin bilimsel araştırma perspektifine dair bir örnek vermek istedim.

Diyeceğim budur.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply