TELEFONUNUZDA BULUNMASI GEREKEN 10 YAZ ŞARKISI

2 Posted by - 25 April 2015 - KÖŞE YAZISI, ÖNERİ

mtezHavalar huzursuz ama kış bitti, tatil günleri kapıda. Bu yaz yanınızda olması gereken bazı kilit şarkılar şöyle. Tabiri caizse “at telefona bekle”.

“Alone” – Selah Sue: Belçikalı soul, blues, reggae, dub prensesi ablamız Selah Sue’nun yeni şarkısı. Hafiften 70’lerin club hit’lerine, bir yandan da 90’ların pop şarkılarına benziyor. 30 Mart’ta yayımlanan yeni albümü “Reason”ın ilk single’ıdır.

“Hideaway” – Kiesza: Taşlanmış yüksek belli kotu (pardon jean) ve kırmızı spor ayakkabılarıyla (bkz. Reebok’ın geri dönüşü) Kiesza 90’ların süper estetize edilmiş bir versiyonu. Şarkı da, MC Hammer tarzı danslar da aynı şekilde fena halde erken 90’lar. Kiesza geçen hafta Coachella konserinde rüşdünü ispat etti.

“Where The Sky Hangs” Passion Pit: Solist Michael Angelakos, dans rock havalarını pek seven yeni nesil popun “smart casual” isimlerinden. Passion Pit’in yeni albümü daha iki gün önce yayımlandı. Derhal kaydedilsin bu şarkı.

“Make Some Room” The Suffers: Bir şeyi anlatırken bir şeyin yenisi, şöylesi böylesi diye anlatmaya pek düşkün biri olduğumdan The Suffers’ı yeni Sharon Jones and The Dap Kings olarak tanımlamakta bir sorun görmüyorum. Aynı adlı EP albümleri yeni çıktı. Bence hepsini alın.

“Real Slow” – Miami Horror (ft. Sarah Chernoff): Yaz başı albüm çıkaran değerli sahil müziği ekiplerimizden biri de dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkelerinden, aynı zamanda sahiller diyarı Avustralya’nın en hip kenti Melbourne çıkışlı Miami Horror. “Azıcık kafayı boşaltalım” anlarında acilen başvurulması… (Klibi de izleyelim).

“Make Me Feel Better” Alex Adair: Şarkı geçen bahar yayımlanmıştı. Bence bu yazın da fon müzikleri arasına girer. Ne de olsa evrensel bir temaya parmak basıyor. Kendimizi iyi hissettirenlere gelsin.

“Bills” – Launchmoney Lewis: Akılda kalıcı nefis bir melodiye ve nakarata sahip olmanın yanında sürekli faturalardan bahseden bir yaz şarkısı olması da şahane. Adamın karısının lüks arabanın kapısını açmasıyla yere dökülen tomar tomar fatura ve fiş görüntüsünü şahane ve yaratıcı buldum. Yakında burada popçuların kliplerinde de görürsünüz bu sahneyi.

“Crave You” – Flight Facilities: Avustralyalı ikilinin “Down To Earth” albümü ekimde yayımlanmıştı. Yani bizim yarıkürede ilk yazını yaşayacak. Şarkı âlemlerde çoktan duyuldu ama önümüzdeki yaz boyu gideri var.

“Outlines” – Mike Mago & Dragonette: Geçen yazın sonlarında duyulmaya başlayan bu şarkıyı 2015’in genel hatlarıyla yaz dans hiti estetiğini yansıtması bakımından listeye aldım. Dragonette’e (eğer dinlemediyseniz) bir ara kulak vermenizi öneririm.

“Electric Love” – Borns: İndie âleminin son şöhretlerinden Borns’un 2014’te yayımladığı EP’de yer alan bu şarkı Borns’un adının duyulmasıyla yeniden gündeme geldi.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply