TRT’nin yasakladığı bazı şarkılar

0 Posted by - 05 March 2018 - KÖŞE YAZISI

“Doya Doya” Kalben: Yahu aşık olmak, aşık olduktan sonra aşkımızdan ayrılmak ve bu sebeple bedbaht olmak da mı yasak? Sevgilisinden ayrılanı anlatan şarkıyı aileyi koruma kanunu çerçevesinde değerlendirmek de neyin nesi?

“Aşk, Virüs” Redd: İçinde aşk, sevişme olan her şeyi yasaklamışlar galiba. Bu sefer de terk edilen adamın dramını anlatan şarkı yasak. Tecavüze indirim uygalanan ülkede, bir kereden bir şey olmaz diyenlerin hoş görüldüğü ülkede aşk şarkısı sakıncalı. Redd’in son albümündeki neredeyse bütün şarkıları reddetmişler bu arada.

“Her akşam votka rakı ve şarap (Sarhoş)” Gökçe Kılınçer: Bir Dario Moreno klasiğini yorumlamıştı Gökçe Kılınçer. 1960’larda muhabbetle dinlenen bazen neşeyle söylenen, bazen efkarla dinlenen bu şarkıyı 2018’de yasaklamışlar. Bireysel silahlanma serbest. Bireysel içmek yasak.

“Ruj” Onurr: Bunun nesi yasak birkaç kez dinlememe rağmen anlamadım. Ruj sürmek mi yasak?

“Ah Ulan Sevda” Demet Akalın: Tamam kötü şarkı, tamam sağ eli ileri geri lolololo diye sallaya sallaya maçtaymış gibi söylenen sıradan pop şarkılarından biri daha işte. Ama yasaklamak nedir? Ne etti size Demet Akalın?

Sıla: Şarkı adı yazmadım dikkat ederseniz. Çünkü Sıla’yı komple silmişler TRT’den. Şarkılar değil Sıla yasaklanmış. Hangi kanunun neresinde yazıyor acaba Sıla yasak diye?

TRT 208 şarkıyı türlü nedenlerden yasaklamış. Kürtçe şarkılar var, protest şarkılar var. Aşk şarkıları var, sevişmekten söz eden, gece dışarı çıkmaktan söz eden, eğlenmekten söz eden şarkılar var. Özel kanal olsa yayın politikası deriz geçeriz. Herkes her şeyi çalmak zorunda değil. Ama herkesten toplanan vergilerle kamu yayını yapan TRT sevmediklerine hoşlanmadıklarına da yayın yapmak zorunda. Sen içiyorsun çöpünü toplamam. Siz seviştiniz sularınızı keseyim demekten ne farkı var bunun? Ayrıca yasaklamakla bir şey yok olsa, bugün ne arabesk olurdu, ne rock, ne pop. Bunu hâlâ öğrenememiş TRT.

Mehmet Tez

No comments

Leave a reply