Uzun değil kaliteli

3 Posted by - 15 June 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezSağda solda servis edilen şu ifadeden anladığımıza göre sağlık modacılığı bu yıl şöyle bir şeyle karşımıza geliyor: “Uzun değil kaliteli yaşamak önemli”.

Domates mi yememiz lazım, incir mi? Erik yeme ama şeftali ye, içinde bilmem ne var gibi üzerimizdeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanamayacak bir sürü önerme. Bir kadeh şarap sağlığa iyi geliyor mesela akşamları. Böyle yazılıyor. Sonra ramazan oldu mu “Oruç sağlığa iyi geliyor” diye yazılıyor. Hangisi?

Sağlık ve moda hangi ara aynı şey oldu? Bu yaz geniş paça modası var, favori renk sarı der gibi favori meyve, favori vitamin, favori egzersiz. Yürüyün, hayır hayır koşun. Tamam yürüyün. Yok yok, yüzün. Ya da en iyisi bisiklete binin.

janis joplin 5

Neden? Çünkü her yıl döneme, duruma, gündeme göre yeni şeyler icat etmek lazım. Sağlıklı oruç tutmaktan söz ediliyor. Aç kalmak sağlıksız bir şey. Kaliteyse amaç, o zaman aç aç nasıl olacak? Bunlar da sağlıkçıların paradoksları olsun.

Sağda solda servis edilen ifadelerden anladığımıza göre sağlık modacılığı bu yıl şöyle bir şeyle karşımıza geliyor: “Uzun değil kaliteli yaşamak önemli.”

Bir ara uzun yaşamanın sırları ifşa edilirdi. Şimdi kaliteli yaşam önemli oldu. Sanırım uzun ve sıkıcı bir hayatın sakıncaları anlaşıldı. Ya da sağlık modası uzun yaşamdan sıkıldı.

Kaliteli yaşamak… Süre önemsizse kaliteli yaşamı tarif edebilir misiniz acaba? Ve bunun sağlıkla ne ilgisi olduğunu?

Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Janis Joplin 27 yaşında öldüler. Kalitesiz yaşadıklarını söyleyemeyiz. İyi zamanları, keyifli anları olmuştur. Kim onların hayatına kalitesiz diyebilir ki?

charlie parkerCharlie Parker 35’inde hayatını kaybetti. Öldüğünde 50’sinde gibiydi. Yıpranmıştı. Sağlıksızdı. Ama çok iyi zaman geçirdi. Kaliteli müzikler yaptı, üstatlarla çaldı, yedi içti, eğlendi. Kalitesiz diyebilir miyiz?

Marlon Brando hayatının son yıllarında yerinden dahi kalkamayan şişman ve sağlıksız biriydi. Yeme içme dışında bir zevki de kalmamıştı. Kalitesiz yaşadı diyebilir miyiz kolesterolü yüksekti, boy kilo endeksi felaketti diye. Bence diyemeyiz.

60’larda film çekimi için gittiği Tahiti’ye aşık olup bütün parasını yatırarak ada satın alan ve orada kendi cennetinde yaşayan bir adamdan bahsediyoruz. Kalite demeyin bana. Mutlulukla gelin.

Ve mutluluk birkaç istisnayı saymazsak hayli sağlıksız bir şey olabiliyor, sağlıkçılar buna ne diyecek acaba?

Mesela “Ölümsüzlüğe eserlerimle değil, ölmeyerek ulaşmak istiyorum. Hayranlarımın kalbinde yaşamaktansa evimde yaşamayı tercih ederim” diyen Woody Allen için mutluluk kalite değil. Süre önemli. Ne kadar uzun o kadar iyi.

İnsan bazen tıbbın kozmetik bir uğraş olmadığı, sadece hastalıklarla savaştığı dönemleri arıyor. Herkese sağlıklı, “kaliteli”, her şeyden önemlisi mutlu bir pazar dilerim. Kalite, süre tamam ama mutluluğu es geçmeyelim.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply