Yeni baskı!

2 Posted by - 27 August 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezPlağa basılan yeni albümleri veya yeniden plağa basılan eskileri ara ara tanıtmak istiyorum. Müzikseverlerin gelişmelerden haberdar olmalarını sağlarsam ne mutlu bana…

Eskiden bir albüm sadece CD formatında basılır ve piyasaya sürülürdü. Şimdi mutluluk verici bir yenilikten söz edebilirim. Yeni çıkan albümlerin artık büyük kısmı plak olarak da basılıyor veya muhakkak basılmak üzere sıraya girmiş oluyor. Bir diğer gelişme de eski albümlerin plağa basılması yani yeni baskıya girmesi.

O yüzden ben de Hafif Müzik’te ara ara “Yeni baskı” başlığı altında plağa basılan yeni albümleri veya yeniden plağa basılan eski albümleri tanıtmak istiyorum. Böylece müzikseverlerin bu gelişmelerden haberdar olmalarını sağlarsam ne mutlu bana.

Bu hafta ilk plak Vintage Records’dan yeni bir plak. Mete Avunduk’un sahibi olduğu plak dükkanı Vintage geçen hafta resmi olarak bir label da oldu. (Üst katından yayın yapan Standart.fm’i de hesaba katarsak radyosu ve plak şirketiyle eksiksiz bir müzik noktası artık Vintage).

Vintage Records’ın ilk yayını 45’lik bir single plak: “Honey Babe”. The Young Shaven’ın iki şarkısı yer alıyor bu plakta. Grup Kadıköylülerin tanıdığı bir ekip. Söz yazarı Archie Mckay ve Volkan Karaman tarafından kuruldu. 2014 itibarıyla Pendor Corner, Radyo Fil Sahne’de konserler verdikten sonra muhtelif katılımlar ve ayrılıklarla bugünkü kadrosuna kavuştu (bugün yoluna gitarist Todd Gibson ile devam ediyor). Ben Trip’te izlediğim performanslarından hayli etkilenmiştim. Şu günlerde özlemini duyduğumuz rock gruplarından.

Plakta yer alan iki parçadan A yüzündeki “Honey Babe”, dijital ortamlara da verilmişti. B yüzünde yer alan “It’s Gone To Stay” ise bir cover. Orijinali The Madgicians’ın 1973’te EMI/Harvest tarafından yayınlanan 7 inç bir single’ı. Plağının prodüksiyonu Mete Avunduk’a ait.

plaklar

Ada Müzik eski ve yeni arşivinden albümleri plağa aktarmaya devam ediyor. Üç Hürel’in 1973’te kaydedilen “Volum 1” albümü plak olarak basılmıştı. Şimdi ikincisi de “Volum 2” adıyla raflarda. Plakta yer alan 12 şarkı, orijinal analog kayıtlar üzerinden dikkatle seçilerek remaster edilmiş. Arşivlik bir plak olarak müzikseverlerin, özellikle de pop tarihimizle ilgilenenlerin beğenisine sunulmuş.

Ada Müzik’ten plağa basılan albümlerden bir diğeri, Kolektif İstanbul’un caz ve alaturkayı sentezleyen “Pastırma Yazı” adlı çalışması.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply