Yeni Emek’e asla gitmem!

0 Posted by - 12 March 2016 - KÖŞE YAZISI

Sevgili müzik yazarı dostumuz Serhan Bali geçenlerde Yeni Emek sineması salonunu (ya da adı şu anda her nasılsa) gezmiş, izlenimlerini Radikal’de yazmıştı. Özetle “Tamam keşke yıkılmasaydı ne iyi olurdu ama bu salon o kadar da kötü değil, Beyoğlu, AKM’nin yokluğunda bir salon kazandı” diyordu yazısında.

İyi niyetinden şüphe duymadığım Serhan Bali’ye bütün saygımla şunu söylemek isterim. Size salonu gezdiren insanlar kültür sanat yaşamımızı daha iyiye götürmek için çırpınan kişiler değiller. Kendilerini bu şekilde anlatmalarına itibar edip yanılgıya düşmemek gerekir.

Şu sıra Emek konusu yeniden gündemde ve anlaşılan o ki insanların kafası karıştırılmaya çalışılıyor. “Biz İstanbul’a harika bir salon kazandırıyoruz” şeklinde bir yaklaşım içine girilmiş. Üstelik bu yaklaşımın içine de bir de AKM sosu katılmış. Ne deniyor; “AKM’nin de kapalı olduğu bir dönemde biz Taksim-Beyoğlu çevresine yeni bir salon kazandırıyoruz”.

Emek yıkıldı, başka Emek de yok

Buna İngilizce’de “changing the narrative / hikayeyi değiştirmek” deniyor. “Biz tarihi sinemayı AVM yapmak için yıktık” yerine “İstanbul’a, üstelik de AKM’nin yokluğunda bir salon kazandırıyoruz” hikayesi devreye sokulmaya çalışılıyor. Her şey kültür sanat içinmiş meğerse…

O salon yıkılmasın diye insanlar dövüldü, değerli sanatçılar, dünya çapında yönetmenler yerlerde sürüklendi, insanların üzerine sular sıkıldı, coplar havada uçuştu. Bedenlerdeki hasarı boşverin, en büyük tahribat vicdanlarda, zihinlerde, kalplerde yapıldı. Polis, bu kişiler inşaatlarını rahatça hukuka hesap vermeden bitirsin diye protestocuları hırpalarken, her şey kültür ve sanat için, hele hele daha iyi bir salon için değildi.

yeniemek2
Bu insanlar istiyor diye anılarımı unutamam

Ben kendi adıma oraya adımımı atmam. Anılarımı bu insanlar istiyor diye unutamam, köşeye koymam, gerçek hikayeyi değiştirmem, unutmam. Çalışanları Emek’in yıkılmasına itiraz ettiği için polis tarafından tartaklanmayı göze almış İKSV’nin, yazıda temenni edildiği gibi Müzik Festivali’nin bir ayağını oraya taşıyacağı ihtimalini ise düşünmek dahi istemem. Gerçekten yazık olur.

İsterse içerisi baştan aşağı altın kaplama olsun, bazı şeyler geri gelmez. Yaşananları unutmamak, geleceği inşa etmek için hayati önem taşır. Hafıza olmadan sanat da kültür de olmaz. Adaletin tecellisinden ve hukuktan umudunu kesmiş, “Nasılsa yapanın yanına kâr kalıyor” duygusuyla vicdansızlaşmış topluma toplum denmez, olsa olsa bir arada yaşamaya mahkum insanlar denir. Böyle olmayalım.

Mehmet Tez, Milliyet.

Resimaltı: Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Yeni Emek’te.

No comments

Leave a reply