Yeni sezondan notlar

1 Posted by - 24 September 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezSalon sezonu bu gece The Battles konseriyle açıyor, Babylon’da sonbahar caz ağırlıklı, Zorlu, sezonu yeni nesil yerli seslere de yer veren Mix Festival ile karşılamaya hazırlanıyor.

*Murat Abbas’ın çılgın bir projesi var. Zorlu’daki ofis katlarını yıkıp yeni bir düzenlemeyle daha verimli kullanarak tiyatro salonları oluşturacaklar bu sezon. Yeni salonları çocuk oyunları için kullanacakları bilgisi verildi.

*Zorlu PSM bünyesinde yeni bir müzik mekanı geliyor. Adı STUDIO. Biraz Salon, biraz Babylon işlevinde bir yer olacağı anlaşılıyor. 600 kişi kapasiteli bu mekan bir kulüp/konser salonu anlayışında olacakmış.

*Bu yıl programda bir yeni caz festivali var. Çocuklar için klasik müzik ve opera gösterilerine daha fazla yer verilecek. Ayrıca bir Afrika hafta sonu gerçekleşecek, çöl blues ağırlıklı. Yani klasik programa yeni renkler getiriliyor.

*Yeni bir festival haberi: Mix Festival, Seslerarası Bir Deneyim, adındaki bu festival çok çeşitli disiplinlerdeki yerli isimleri ağırlıyor. Büyük Av Ablukada, Baba Zula, Ceza gibi büyükler yanında irili ufaklı 30 kadar ekip izleyeceğiz. Hey! Douglas, Help! The Captain Trew Up, İdil Meşe & Da Poet, Kamufle, Ozbi, Ponza, Uluru, Mode XL not aldıklarım.

*West Side Story geliyor, Mart 2017’de. Duymayanlara duyuralım.

*Babylon sezonu Kraak & Smaak ile açtı. Bu gece Selda Bağcan ve Boom Pam ile yeni sezon şenliğine devam ediyor.

*Fujiya & Miyagi (28 Eylül), Michael Franti (12 Ekim) not edilsin.

*Akbank Caz Festivali kapsamında Eric Truffaz 13 Ekim), Tony Allen’ın Art Blakey Tribute gecesi (19 Ekim), Saul Williams kaçmaz.

*Babylon bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Fransa’dan seslere yer verecek. XXF – Very Very French festivali kapsamında 23 Kasımdan itibaren Rover, Brodinski, The Shoes, Jean Tonique, La Caravane Passe, Aaron gibi isimler not ettiklerim arasında.

*Salon İKSV’de bu akşam ve yarın akşam The Battles konseri var. Sezon açılışı için hayli güzel ve heyecan verici bir ekip.

*İlk bakışta İskandinav indie ekiplere ağırlık verilmiş gibi duruyor. Programda gözüme çarpanlar arasında Jaakko Eino Kalevi 8 Ekim’de. Helsinki’de tramvay şöförlüğü yaparken müziğe merak saran ve kendine yeni bir kariyer yaratan Jaakko’dan okurlarım daha önce bahsettiğimi hatırlayacak, şimdi canlı da izleyebilirler.

*%100 müzik sponsorluğunda pek çok şahane indie ekibi izleme fırsatı bulacağız Salon’da. Bunların arasında Local Natives de var (24 Kasım).

*Choir of Young Believers’ın (5 Kasım) en ünlü şarkısı meşhur nordik noir serisi The Bridge’in jenerik müziğindeki şarkıları “The Hollow Talk”. Bu Danimarkalı ekibi de canlı izleyebileceğiz.

*Garanti Caz Yeşili kapsamında The Veils 19 Kasım’da, Oh Land 30 Kasım’da.

*Bunların dışında İran asıllı perksüyoncu Azam Ali ve Niyaz ekibi, enteresan bir reggae rengi Anna RF, Lübnanlı rock grubu Mashrou’ Leila’yı da not etmek lazım.

Mehmet Tez – Milliyet

*Kapak görseli: Jaakko Eino Kalevi

No comments

Leave a reply