2016 Raporu – I // Yıl bitmeden dinlemeniz gereken 8 albüm

1 Posted by - 17 December 2016 - KÖŞE YAZISI

Bugünden itibaren yıl sonu değerlendirmelerine girişelim. Önce gözden kaçmış olabilecek bazı albümleri hatırlatmakla başlayalım işe…

“Pop or Not” – Whyte Horses: Shoegaze, surf rock, psychedelic; istediğiniz adı verebilirsiniz. Manchester’dan çıktıysa dinlenir. Whyte Horses 2016’dan hafızalara kazınan en şık sound’lardan birini üretti. “The Snowfalls”u loop’a alarak geçti yılın ikinci yarısı.

“Black Focus” – Yussef Kamaal: İngiliz broken beat, caz, hiphop ikilisi Yussef Kamaal, davulcu Yussef Dayes ve prodüktör Kamaal Williams (aka Henry Wu) tarafından kuruldu ve ilk albümleri yıl sonunda yayınlandı. Brownswood imzalı LP, uzun yıllar farklı ekiplerde çalışan iki şahane müzisyenin deneyimlerini ve müzikal zenginliğini yansıtıyor.

“How To Be A Human Being” – Glass Animals: Bu yıl indie pop alanında çıkan en ilginç ve orijinal albümlerden biri bu. Solist David Bayley’nin sağdan soldan duyduğu hikayeleri anlattığı şarkılardan oluşuyor.

“Oh No” – Jessy Lanza: Kanadalı sanatçı, önünde klavyesi, mikrofonu ve bir sürü efektiyle yarattığı tek kişilik elektronik dünyada gayet mutlu. Dinleyicisini hiç sıkıp yormadan kendi hayal alemine davet ediyor.

“Bloom Forever” – Thomas Cohen: Genç İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Thomas Cohen bence bu yılın en düzgün, en tatmin edici işlerinden birini yaptı ama yeteri kadar ilgi çekti mi emin değilim. Bu albümden “Hazy Shades” ilk favorimdi, ardından “Bloom Forever”a sardım. Yıl boyunca saracak bir şeyler buldum özetle ben bu albümde.

“Love & Hate” – Michael Kiwanuka: “Black Man in a White World” şarkısı bir bakıma Britanyalı sanatçı Kiwanuka’nın, 2016 yılında Nina Simone’un “Sinnerman”ine yanıt niteliğinde. Soul sevenler bu albümden keyif alacak.

“A Good Night in The Ghetto” – Kamaiyah: Kaliforniya yöresindeki sokak hayatını eğlenceli bir dil ve 80’lerin keyboard tonlarını da kullanmak suretiyle ayağımıza getiren Kamaiyah’nın bu albümü standart hiphop’a alternatif sound arayanlara hitap eder.

“Chaleur Humain” – Christine and the Queens: Bu aynı zamanda bir ilk albüm. Fransız sanatçı Heloise Letissier’nin albümü yılın en dikkat çekici ilk albümleri arasında da yer aldı pek çok değerlendirmede. Güzel, sessiz sakin, çok da iddialı olmayan ama insanı güzel güzel dinlendiren şarkılar.

Mehmet Tez – Milliyet

Not: Değerlendirmelerin devamı gelecek.

No comments

Leave a reply