YUNAN’DAN DAHA YUNAN, MISIRLIDAN DAHA MISIRLI, SURİYELİDEN DAHA SURİYELİYİZ

0 Posted by - 28 July 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezİnsan tatildeyken şu duygu peşini bırakmıyor: Acaba memlekette neler oluyor? Ne kaçırıyorum. Her şeyden çok uzak kaldım. Kim ne demiş, filanca ne yapmış, gazete var mı, bana gazete bulun! Daha denizden çıkıp kurumadan Twitter’ı aç Facebook’a bak…

Allah aşkına bir dur otur ya… Hiçbir şey kaçırmıyorsun. Türkiye gündemi beyaz dizi gibi. Günlerce izleme, bir bölüme beş dakika bak, her şeye hakimsin. Tasarruf ettiğin zaman da yanına kâr.

Son bir iki haftada olan biteni alt alta yazın. Madde madde okuyun. 5 saniye kadar sessizce düşünün. Kim ne yapmaya çalışıyor tatilden bile kabak gibi görünüyor.

Ben size zaten bildiğiniz şeyleri tekrar etmektense biraz Yunan adalarından bahsedeyim. Pek çok “yazlık Türk” gibi ben de feribota atlayıp birkaç günlüğüne Yunan adalarına geldim, Rodos ve Simi’de “önemli” temaslarda bulundum.

Dost ve kardeş Yunanistan’ın bu güzide adalarında gördüm ki Türkiye’de Türk kalmamış. Siz onları Twitter’da sanıyorsunuz ama onlar, muhafazakârı, beyaz Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, öğrencisi, memuru Yunan adalarında. Rodos belediyesi kale içindeki camileri
ibadete açsa cumaları cemaat sokağa taşabilir.

Simi limanına kıçtan kara olan kalantor yatların içinde muhafazakâr yeni zenginler de beyaz Türk zenginleri de var. Her iki kesim de devlete vergisi az olsun diye Amerikan bayrak tercih etmiş. Her iki kesimin de yatlarının burnunda gayri nizami birer Fenerbahçe ya da Galatasaray bayrağı çekili. Başörtüsü, haşema, bikini yan yana. Bu tip şeylere takılan artık yok. Para her şeyin ilacı sizin anlayacağınız.

Burada, Yunan adalarında kültürel farklıklardan uzak, kardeş kardeş takılmaktayız biz Türkler. Manos’un meşhur yemeklerini ve kazığını yemeye her kültürel kesimden zenginlerimiz gelmekte. Gece sonunda kol kola Tarkan’la coşmaktalar. Para olunca medeniyet de kolay diyelim, geçelim.

Bizim bir Yunan’dan daha Yunan, Mısırlıdan daha Mısırlı, Suriyeliden daha Suriyeli olmak gibi bir özelliğimiz var. Dünyayı Twitter başında böyle empatilerle anladığımızı düşünüyoruz.

Hayallerinizi yıkmak istemem ama buradaki Yunanlılar bizden daha az Yunan. Günlük 60 euro para çekme limiti dahi canlarını sıkmıyor. Kredi kartı her yerde geçerli, bazen nakit ödeme rica ediyorlar ama valla bende de yok deyince surat eden yok. Ekonomi kötü diye dövünen görmedim. Kimse Çipras’ı ve Syriza’yı kahraman olarak görmüyor. Kimse Yunanistan’dan başlayan sosyalist hareketin Avrupa’yı ve dünyayı değiştireceğini falan da düşünmüyor.
Yalnız bazı Yunanlılar “kalantor” Türk turistlerden pek hazzetmiyor. Bir tanesi “Lüks yatlarıyla gelip kasıla kasıla dolaşıyorlar ama para onlarda işte, ne yaparsın” dedi. Ona şu ara Avrupa’nın sosyetik sahillerini istila eden zengin Çinli oligarklardan ve acayipliklerinden söz ettim. “Bizim kalantorları mumla ararsınız” dedim. Anladılar mı bilmem.

Temaslarımı tamamladım, feribotuma yetiştim, bir saat sonra cennet vatana intikal ettim.
Durum budur.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply