Yussef Kamaal’ın büyüleyen sound’u

0 Posted by - 27 November 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezİngiliz funk ve caz ikilisinin Brownstone imzalı 4 Kasım’da piyasaya çıkan ilk albümü bas/davul oyunlarına meraklı olanlar için başdöndürücü bir macera.

Yussef Dayes ve Kamaal Williams’ın “Black Focus”undan “Strings of Life” BBC Radio 6’de Mary Anne Hobbs’un programında kulağıma çalındı. O zamandan beri büyülenmiş bir şekilde işim bitse de eve gidip hiçbir şey yapmadan gözlerimi kapatıp şu albümü baştan sona dinlesem diye kıvranıyorum. Sonunda başardım (evde olmasa da vapurda) ve her notasını sindire sindire dinledim.
yussef-kamaalalbum
Yussef Dayes (davul/perküsyon) ve Kamaal Williams’ın -aka Henry Wu (Rhodes, piyano, synthe) 2007’dn bu yana muhtelif platformlarda çalarak gelişen birliketliği birbirinden vurucu funk/caz beat’lerine, şahane derin baslara ve klavyelerdeki ustalıktan kaynaklı oldukça melodik ve zengin bir müzikal derinliğe sahip. Cazın Londra kulüp sahnesine ve 70’lerin funk’ına bu denli uyumuyla insan kendinden geçiyor.

“Thelonious Monk’ın piyanosu, Kaidi Tatham’ın davul programları” diye de not düşülmüş Brownstone web sayfasında müziği tarif için. Katılıyorum, uygun bir yerde bir Roni Size adı da geçerse.

Yussef Kamaal’ı daha iyi anlamak için sanırım biraz plak şirketleri Brownstone’a da bakmak lazım.

yussef-kamaal3

Brownstone, BBC Radio 6’deki şovuyla müzikseverlerin kesintisiz orijinal müzik kaynağı Gilles Peterson’ın sahip olduğu bağımsız plak şirketi. Yayın çizgisini ve kataloğunu az çok bilenler, ilgi alanlarının caz, funk, electronica, afro-beat, downbeat sularında gezdiğini bilecekler. Bu arada bir de not düşelim, Peterson’ın 1990’da kurduğu ve daha sonra devrettiği Talkin’ Loud’un da hakkını verelim. Bir dönem takıntıyla takip ettiğim Galliano’dan Roni Size’a o yılların alternatif müziğinde yeri büyük Talkin Loud’un.

Bu birikimin son halkasına Brownstone’un en yeni yayınlarını yerleştirmek mümkün. İşte onlardan en günceli, 10 şarkılık “Black Focus”. Bir ekip olma ve albüm kaydetme fikri, ikilinin Brownstone gecesinde birlikte çalmasıyla ortaya çıkmış. Elbette Peterson ikna etmiş.
yussef-kamaal2
Albüm zaman zaman funk’a dans pisti /disko düzeyinde doğrudan girmeyi tercih ederken (“Lowrider”, “Joint 17”), bazen de davul ve perküsyonlarla oynayarak daha sofistike ritimler yaratan bir albüm. “Yo Chavez”, “Strings of Light” gibi parçalar bas meraklılarına cennet sunmuş. “Wingtai Drums”da keyboard ve davulla yaratılan 1 dakika 17 saniyelik dünya inanılmaz. Devamı gelmeli. İki dakikalık bol efektli gitar çalışması “Mansur’s Message” da sanki daha uzar giderdi.

Elektrik basta Kareem Dayes ve Tom Driessler, elektrik gitarda Mansur Brown, trompette Yelfris Caldes, tenor saksofonda Shabaka Hutchins katkı sunan müzisyenler. Hepsnin izi ayrı sürülmeli.

(Not: Albüm kapağındaki kaligrafi Çinli dünyaca ünlü kaligraf Haji Noor Deen imzasını taşıyor.)

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply