ZORUNLU DİN DERSİ

0 Posted by - 01 October 2014 - KÖŞE YAZISI

mtez* İktidarın kendi görüşüne göre bir nesil yetiştirme arzusunun ve bu doğrultudaki bir toplum mühendisliğinin somut göstergesidir.
* Ancak ateist düşünce de dahil tüm inanç, inançsızlık biçimleri müfredata alınırsa bir anlam ifade eder. Yoksa iktidarın dayatmacı zihniyetinin yeni bir sembolü olmaktan öteye geçemez.
* Eğer Başbakan Davutoğlu’nun söylediği gibi bir genel kültür dersiyse, din adamları değil, felsefeci, sosyolog ve tarihçiler tarafından hazırlanıp verilmelidir. Ama teknik olarak namaz kılmayı öğretiyorlar o derste bunu hepimiz biliyoruz.
* “Bizde zorlama yok” iddiasındaki bir dinde bal gibi de zorlama olduğunun bir göstergesidir.
* Bu ülkenin yüzde 99’u Müslüman demek suretiyle yapılan hayali bir homojen toplum tarifine dayandırılmaktadır. Böyle bir toplum yok, hepimiz biliyoruz, sosyoloji bilimi de biliyor.
* Bireyin tercih hakkını hiçe sayan bir uygulamadır. Bu dersin zorunlu olmasına sadece Sünni ya da Müslüman olmayan dindar vatandaşların değil, dindar olsun olmasın herkesin “kendi özgürlüğünü dilediği gibi yaşamak uğruna” karşı olması gerekir.
* 9 yaşındaki kız çocuğunun başörtüsü takıp takmayacağına kendisinin karar vereceğini söyleyen bir anlayışın, aynı yaştaki çocuğun kendisiyle ilgili bir diğer dini meselede karar almaya hakkının olmadığını söyleyerek açıkça kendiyle çeliştiğinin kanıtıdır.
Yani çocuk dindar olmaya karar verebiliyor, dindar olmamaya veremiyor. Dindar olmakta özgür, dindar olmamakta özgür değil.
Özgürlük dediğimiz şey ancak oksimoron bu ülkede.
(“Epistemoloji”yi anlayan bunu da anladı.)

Kadıköy’den bildiriyorum

susuzluk* Kadıköy’de bayram sevinci var. Yanaklar al al. Saçlarda tatlı bir nem. Az önce alınan duşun sıcacık buğusu yükseliyor hafiflemiş bedenlerden.
* Kadıköy’de bayram sevinci var. Artık Kadıköy Belediyesi’nin barlar sokağına yolladığı tankerin önünde bidonları kovaları doldurmak için su beklemek zorunda değil hipster’lar, Kadıköy Hell’s Angels üyeleri, rock’çılar ve nice indie gençler.
* Kadıköy’de bayram sevinci var. Meyhanelerinde barlarında semtimin, temiz bardak isteyene “Bir bakayım ne ayarlayabilirim” demiyor artık işletmeler. Rakı bardağının yanında su bardağı bile geliyor şak diye istemeden.
* Kadıköy’de bayram sevinci var. Damacanacılar bir siparişi beş saatte değil eskisi gibi 15 dakikada getiriyorlar.
* Kediler memnun mesut gurul guruldanıyor, köpekler sevinçle havlıyor, kargaların bile sesi güzelleşti. Kadıköy’de sular geldi sonunda.

No comments

Leave a reply