2011 bitmeden 20’nci yılları kutlanası 10 albüm!

0 Posted by - 18 October 2011 - LİSTE

20111018-095152.jpg

Nirvana 20 yaşına giren “Nevermind” albümüyle, Pearl Jam Cameron Crowe imzalı PJ20 isimli filmle gündemde. Madem öyle gelin 1991’e ışınlanalım, albümleri ay ay takip edelim, “hey gidi günler” diyelim

“Out of Time”/R.E.M., 8 Mart
“Losing My Religion” her ne kadar tarih olarak 90’lara aitse de aslında 80’lerin kafasıdır. R.E.M.’i geniş kitlelere tanıtan bu şarkının bulunduğu “Out of Time” için de hep farklı cümleler kurulmuştur. Bence anılara imza atan en şahane şarkılarından bazıları bu albümde.

“Mama Said”/Lenny Kravitz, 2 Nisan
Pop müziğin hard rock’la iç içe geçtiği, 70’lerin gitar sound’unun tarz ve sound olarak ne kadar şık olabileceğinin anlaşıldığı albüm. Ve elbette bu yırtık sesli adam gitarıyla gayet cool duruyordu. “Fields of Joy”dan, “Always on the Run” Kravitz’in en iyi şarkılarından bazıları bu albümde.

“Blue Lines”/ Massive Attack, 8 Nisan
Trip hop’ın icat edildiği albümdür. Massive Attack insanların gitar sound’u ve elektronik dans müziği arasında gidip geldiği 90’larda kendine bambaşka bir kulvar açtı. “Madem tribe giriyoruz, öyle değil böyle girilir” dedi. “Safe From Harm”, “Unfinished Sympathy”, “Daydreaming”… Anılara gel…

“Temple of the Dog”/Temple of the Dog, 16 Nisan
“Hunger Strike”ı nasıl unutabiliriz ki? Chris Cornell ve Pearl Jam bir araya geliyor ve ortaya 90’ların en güzel grunge albümlerinden biri ortaya çıkıyor.

“The Black Album”/Metallica, 12 Ağustos
Bu albümle ilgili ne söylesem boş. Bugün metal deyince akla gelen şarkıların bir kısmı sadece bu albümde. “Sad But True”, “Enter Sandman”, “Unforgiven”, “Nothing Else Matters”… 90’lar ruhunun değil belki (grunge gibi) ama 90’ların hiç tereddütsüz en baba fon müziklerinden.

“Use Your Illusion I-II”/ Guns N’ Roses, 17 Eylül
1991 tarihli bu çifte albüm yayımlandığında herhalde MTV’de başka bir şey çok ender izlenebiliyordu. “November Rain” her yerdeydi. 1986’da kaydedildiği halde bu albümde yer alan ve ünlenen “Don’t Cry”, Bob Dylan cover’ı “Knockin on Heaven’s Door” da grubun kendi şarkısı gibi algılanmıştı o dönem.

“Blood Sugar Sex Magik” / Red Hot Chili Peppers, 24 Eylül
Rock, funk ve punk hiç bu kadar estetik ve bu kadar ticari bir şekilde bir araya geçmemişti. 80’leri sağa sola çarpa çarpa yara bere içinde bir punk grubu olarak geride bırakan RHCP’ın kendini yeniden keşfetmesi, sonraki yıllarda popüler müziğe damga vurdu. Ayrıca bir “Under the Bridge”i, bir “Give It Away”i kim unutabilir ki?

“Nevermind”/Nirvana, 24 Eylül
Bu albüm çıktıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Bütün dünya değişti. O da mühim değil,
içimizi dağlamış albümdür. Bildiğimiz her şeyi unuttuk, kafayı sıfırladık, bu adamların önünde saygıyla eğildik…

“Achtung Baby”/U2, 19 Kasım
Tamam biliyorum artık U2 ve Bono’ya herkes hafiften gıcık. Ama şunu kabul etmek lazım ki “Achtung Baby” hayatımızın içinde geçen bir albüm. “One”, “Mysterious Ways”, “Even Better Than a Real Thing” bu albümde yer alan ve
zamanla marş olmuş şarkılar.
“Until the End of the World”ü de hatırlatmak isterim. U2 belki de bu albümden sonra kariyerinde daha farklı bir noktaya hareket etti (Sonraki “Zooropa”yı hatırlayın).

“Ten”/Pearl Jam, 27 Ağustos
90’ların ruhunu, değerlerini, bakış açısını ve psikolojisini bence en iyi yansıtan ikinci albüm. Nevermind ile birbirini tamamlayan yanları var. Nirvana 80’lere kafa göz dalarken, Pearl Jam zarif bir fiske vurarak benzer etkiyi yaratmaya çalışmıştır sanki. Birbirlerini hiç sevmezlerdi o zaman, belki biraz da bundan.

4 Comments

 • dreamwalker8 18 October 2011 - 23:33 Reply

  Çok güzel bir derleme olmuş ama aynı zamanda günümüz müziğiyle ilgili olarak da önemli bir soruyu bir kez daha sormama vesile oldu: Yirmi yıl sonra 2011’e (yada ondan önceki son yıllara) dönüp baktığımızda bu kadar “kitlesel” olarak beğenilmiş, sahiplenilmiş, yayınlandığı döneme damga vurmuş albümler görebilecek miyiz?

  Kendi adıma “yeni müziği” takip etmek son derece heyecan verici ve keyifli. “Artık iyi albümler çıkmıyor.” gibi bir iddiam da yok. Ama işin kitlesellik kısmının öyle yada böyle bir önemi olduğuna inanıyorum. Yani “One”, “Smells Like Teen Spirit”, “Losing My Religion”, “Black”, “Under The Bridge” ve “Nothing Else Matters” gibi şarkıların hepsi tek bir yıl içerisinde çikabiliyor. 2031’de bir araya gelip kaç kişiyle hangi şarkıları ezbere söyleyebiliriz merak ediyorum… Coldplay Rihanna düeti “Princess of China” mı? Pek sanmıyorum.

  • Mehmet Tez 19 October 2011 - 09:33 Reply

   İnan bu sorun şu anda müziğin en büyük sorunu zaten. Çok haklısın…

 • Jazzthief 19 October 2011 - 11:14 Reply

  1991 cok cok acayip bir yil gercekten, tek senede bu kadar fazla klasik album hortlatan baska tarih de yok sanki. Mizikcilik kismina gelirsem, michael jackson nun dangerous albumu bu derlemeye ek kontenjandan dahil benim icin. Sevgiler.

 • ilker 28 October 2011 - 13:13 Reply

  My Bloody Valentine`den `Loveless`, Crowded House`dan `Woodface`, Slint`dan `Spiderland`…

 • Leave a reply