2011’de sahnenin kralı kim oldu?

0 Posted by - 25 December 2011 - LİSTE

20111225-120705.jpg

Yıl sonunda açıklanan muhtelif listelerden belki de en ilginci 2011’in dünyada en fazla
gelir elde eden turneleri. Bu tablo analizi hak ediyor.

Billboard dergisinin bütün dünyada 1 Kasım 2010 ile 8 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleşen konserleri baz alarak hazırladığı listede konser gelirleri en yüksek olan isimler sıralanıyor. Birlikte bakalım
Bir kere hiç lafı dolandırmayalım. Sahnenin en büyüğü U2. Geçen yıl 293 milyon dolar gelir elde etmişler. 3 milyon konser bileti satılmış bir yılda. Bu inanılmaz bir rakam. Ve U2’nun 44 tane stadyum konseri sold out olmuş, yani yok satmış. Bu turne 2009’da başladı ve bugüne kadar gruba 736.4 milyon dolar kazandırdı. Albüm gelirinden çok çok daha fazla.
Yıl içinde memlekete de gelen Bon Jovi de hâlâ çok büyük. Bir yılda 193 milyon dolar gelir elde etmişler. Bu da pek sürpriz değil. İş yapan, bilet satan, stadyum dolduran gruplar hâlâ belli bir yaşın üzerindekilere bilet satanlar.
Sürpriz isim, bu listenin üç numarasındaki Take That. Tam 185 milyon dolar para yaptılar geçen yıl. “Guilty pleasure” denen ve Türkçeye “beğenmekten utandığımız şeyler” olarak çevirmeyi önerdiğim kategorinin bayağı iş yaptığını gösteriyor. Bu mesela İzel Çelik Ercan’ın bir araya gelerek turneye çıkması ve yılın en büyük işlerinden birine imza atması kadar inanılmaz.
Roger Waters The Wall turnesiyle 150 milyon dolar gelir elde etmiş. Bu turne bu yıl da devam ediyor. Seneye de listelerde görürüz. Şaşacak bir şey yok. 70 ve 80’lerin ergenleri konsere düşünmeden bilet alacak kadar iyi kazanıyorlar demek ki…
Amerika’nın en genç country yıldızı 22 yaşındaki Taylor Swift’in 97.3 milyon dolarlık bilet satması artık garipsenmiyor. Amerikalılar bu kıza bayılıyor.
Daha doğrusu Amerikalılar country’ye bayılıyor, doğal olarak. Bu müziğin en baba isimlerinden Kenny Chesney $84.6 milyon dolarlık
konser ve turne geliriyle listede.
Usher $75 milyon dolar kazanmış. Hip hop ve R&B aleminden listeye girebilen tek isim.
Lady Gaga en büyük gürültüyü kopardı ama 72 milyonluk bir gişe hasılatı var.
Hollandalı keman virtüozu, besteci klasik müzik starı Andre Rieu, bu müzik alanında listeye giren tek isim. 67 milyon dolarlık bilet satmış dünya çapında. Klasiğin gücü…
Ve Sade. Ben buna inanamıyorum. Sade’yi severim ama bugünün rekabetçi dünyasında sessiz sedasız tek başına bir yılda 50 milyon dolarlık hasılat yapması şaşırttı.
Not: Billboard açıklıyor da dünya bu listeyi öğrenebiliyor. Bir gün bizde de böyle bir liste açıklanırsa onu da yayımlarız. O zaman kadar “filanca Açıkhava’yı salladı, bilmem ne star Kuruçeşme’de unutulmaz bir gece yaşattı”lara talim. Hangi konsere kaç kişi geldi, onu da magazin sayflarına bakıp hepsini toplayıp haber sayısına bölerek bulabilirsiniz.
Bilimsel çözüm önerim bu…

2 Comments

 • CETIN 25 December 2011 - 13:01 Reply

  Ticketmaster, AEGLive,LiveNation gibi firmalar yatırımcıları olduğu için bunları açıklamak zorunda. Basın kanalı için Billboard kullanılıyor.

  U2 son turnesi ile gelmiş geçmiş en büyük turnenin sahibi; ama bu işin imajı daha çok ortalama seyirci ve ortalama bilet fiyatından geçiyor. Bu bakımdan en büyük isim yıllardır Michael Jackson’dı. Ortalama 54 bin seyiricisi vardı konserlerinde. U2 bu sayıyı bu turnesinde 66bine çıkardı ki bu çok zor kırılır 🙂 Bu isimleri The Rolling Stones, Madonna, Pink Floyd takip ediyor.

  Take That kesinlikle süpriz değil. Britanya’da onlara tapılıyor ki turnenin tüm geliri buradan. Bu işi yapan Simon Moran’ı da unutmamak lazım. Dünya’nın en etkili promoterlarından biri.

  Tr’de bu tür girdileri Biletix’in paylaşması gerekir. Biletli konser ekonomisi gerek menejer gerek sanatçılar tarafından Tr’de öldürülmüş. Herkes kendi ayağına sıkıyor farkında değiller. Hepsi sponsor veya belediye,fuar,bayi,üniversite şenlik konserleri peşindeler. Bu vizyonla da hiçbiri Edirne dışında tanınmıyor zaten 🙂 Türkiye’de hiçbir sanatçının gerçek “profesyonel” ekibi yok. Bu işin yurt dışında okulları var ama Türkiye’de bu da yok. Böyle bir ortamda anca körler sağırlar birbirini ağırlar 🙂

  Herkese mutlu yıllar…

  • Mehmet Tez 25 December 2011 - 13:25 Reply

   Özellikle son bölüme tamamen katılıyorum.

  Leave a reply