2015’in en iyi 10 yerli albümü

2 Posted by - 13 December 2015 - KÖŞE YAZISI, LİSTE

Geçen yıl dinlediğimde dikkatimi çeken, bir kenara not ettiğim yerli albümlerden bazıları…

bastards“Bastards” – Ah! Kosmos: Başak Günak’ın ince işlenmiş, dinledikçe kat kat aralanan ve aralandıkça sırlarını sergileyen elektronik müziği, 36 dakikalık bu albümde yer alan sekiz parçada hayat buluyor. Güçlü bir estetik bütünlük. Kendi dünyasını, atmosferini kaçınılmaz şekilde dayatan bir albüm.

mori“Finnari Kakaraska” – Yasemin Mori: Mori’nin tarzlar, türler, tasalar üstü, her şeyi deneyen, kayıtsız şartsız her çiçeğin balını emmeye kararlı, kendine has, hesapsız kitapsız müziğinde geldiği son aşama.

Kaan Tangöze - Gölge Etme“Gölge Etme” – Kaan Tangöze: Gezi’den itibaren çok şey değişti, çok şey yaşandı. Kazananlar ve kaybedenler oldu, kalanlar ve gidenler oldu. Bugünlerin hikayesini en iyi Kaan Tangöze, şehirli bir halk ozanı gibi işte bu ilk solo albümünde anlattı.

kes_kamlama“Kamlama” – Kes: Cenk Turanlı, Mehmet Demirdelen, Emre Kula’nın progresif rock projesi Kes’in enstrümantal ilk albümü. Davul, bas ve gitarın “üç enstrüman”dan fazlasını ortaya koyduğu şarkılar. Katıksız müzik dinleme zevki.

levni“Levni & Sloth Pallas” – İleri Fantazi: İkilinin Tektosag çatısı altında yayınladıkları ilk albüm. Tektosag’ın kendine has müzik anlayışı içinde hiphop temelli “ileri” savrulmalar yaşayan “İleri Fantazi”. Lara Di Lara (Dilara Sakpınar) düeti dikkate değer.

nilipek_sabah“Sabah” – Nilipek: Nilipek sükunet hissi yayan sesiyle anlattığı kişisel hikayelerini, akustik temeller üzerine inşa edilen ince hesaplanmış bir grup müziğiyle bir araya getiriyor. Bunu tekdüzeliğe düşmeden yapabiliyor.

can-güngör“Silik Düşler” – Can Güngör: Elinde gitarıyla bazen karşınızda sizinle sohbet ediyor izlenimi bırakan, bazen tadını çıkara çıkara hikayeler anlatan, kendini dinleten bir adam. Can Güngör’ün ilk albümünde 12 şarkı ve kulakları okşayan bir sürü güzel gitar arpeji var. Devamının gelmesini umuyoruz şimdiden.

ayyuka1“Sömestr” – Ayyuka: Ayyuka’nın bu coğrafyanın, bu toprakların sesini, ritmini, melodilerini kendi filtresinden geçirdikten sonra Doğu ile Batı arasında bir yerlerde yeniden ürettiği albüm. Saykodelik tribal müziklerinin damıtıla damıtıla kristalleşmiş en güncel hali.

bulut-gulen “Su” – Bulut Gülen: Berklee mezunu tromboncu, bestelerini ilk defa bir albümde topluyor. Türkiye’nin yetenekli caz müzisyenleri eşlik ediyor. Trombonun solist enstrüman olduğu, kendi tarzını ararken klasik caz ustalarına da selam çakan nefis bir yerli caz albümü.

eskiz“Türkçe Sözlü Ağır Müzik” – Eskiz: Progresif sularda gezinen 70’lerin hard rock sound’u üzerine Türkçe sözler (ya da sayıklamalar). Eskiz’in dört parçalık mini albümü dikkat çekiyor.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply