2016 Raporu – II // 2016’da popa renk katan albümler

0 Posted by - 18 December 2016 - KÖŞE YAZISI, LİSTE, ÖNERİ

Pop deyince aklınıza hep aynı şarkı, aynı dans, anı klip, aynı ses geliyor. Farkındayım. Ama popun renkli, heyecanlı ve sıradışı olabileceğini kanıtlayan 5 albüm var elimde

Yılın pop albümü

“Blossoms” – Blossoms:
Dikkatli kulaklar bu ilk albümle karşılaşınca hemen muhtelif referansları algılayacak. The Smiths’den Suede’e, A-Ha’dan Yes’e, Hall & Oates’dan Pet Shop Boys’a kendilerinden önceki pek çok gruba adeta saygı duruşunda bulunmuş, her şarkıya referanslar sıkıştırmış Blossoms. Gitarlar ve synthesizer kullanımıyla pop müzikteki grup anlayışını (5 kişiler) temize çekmişler adeta. Adlarını bir pub’dan almalarını da, radyo dostu şarkılarının tonunu da sevdim. İngiliz usulü şık pop.

blossoms

Yılın retro pop albümü

“Nothing’s Real” – Shura: 80’ler öyle bir derya ki günümüz müzisyenleri etkilene etkilene hala bitiremediler. Hala el değmemiş topraklar, engin okyanuslar mevcut. Shura gerek styling ve imaj olarak gerek müzik olarak “80’s revival” adı verilen hadisenin bayrağını taşıdı geçen yıl. Kendisinde başta Madonna, 80’lerin kadın pop şarkıcılarının izlerini takip etmek mümkün. Bu izlerin bizi çıkardığı yer hiç de fena bir yer değil. Tek başına “Indesicion”ı dinlemek bile yeterli.

shuranothing

Yılın indie pop albümü

Junk – M83: Fransız prodüktör ve müzisyen Anthony Gonzales’in (M83) 2016 albümü her zamankinden daha pop şarkılarla çıktı karşımıza. Fransız vokal MAI LAN ile kaydettiği dört şarkıdan “Laser Gun” ve “Go!” yılın en iyi pop şarkıları listeme üst sıralardan giriyor. Albüm zihin açıcı efektlerle cesurca hazırlanmış indie pop şarkılarıyla dolu.

m83-junk

Yılın dream pop albümü

“Running Out Of Love” – The Radio Dept.: The Radio Dept.’ın müziğini tanımlayan sıfatları shoegaze’den indie pop’a genişletmek mümkün ama ben elimizdeki albüme bakarak “dream”li tanımlamayı seçtim. İsveçli ekibin çok özel bir müzikal estetik anlayışı var. Ben “Swedish Guns”, “We Got Game” gibi şarkılardaki ritim ve groove anlayışında, vokallerde ve synthelerde bu bahsettiğim estetiği net görebiliyorum. Grup bu albümde bir önceki uzunçalar 2010 tarihli “Clinging To A Scheme”e göre sound’unu pop sularına daha fazla yelken açacak şekilde trim ediyor.

radiodept

Yılın pop rock albümü

“I Like It When You Sleep, for You Are So Beautiful yet So Unaware of It” – The 1975: Teknik olarak bir alternatif rock grubu görünümündeki 1975’in (ilk albümleri ve EP’ler itibarıyla bu görünümleri müzkleriyle daha fazla örütüşüyordu) 2016 yılı albümü, orijinal fikirlerle dolu hit şarkılar barındıran bir pop (pop/rock) albümü. İçinde disco beat’lerine sahip şarkılara da, duygusal baladlara da yer veriyor (17 şarkı var albümde). Pop uzun zamandır çok sıkıcı ve kısır bir çizgide, neyse ki bu tip albümler hala var.

the-1975-album

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply