2016 Raporu – III // Yılın elektronik müzik albümleri

0 Posted by - 24 December 2016 - KÖŞE YAZISI, LİSTE, ÖNERİ

mtezGeçen yılın müzikal bilançosunu çıkarmaya devam. Akıllarda, zihinlerde yer eden, dinlerken bir köşeye not aldığım elektronik müzik albümlerinden bazıları şöyle.

“III” – Moderat: Apparat ve Modeselektor’un Moderat adı altında yaptığı bu üçüncü albüm 2016’dan geriye kalan en dört dörtlük elektronik çalışma olarak notlarım arasına girmişti. Açıkçası elektronik müzik bir derya, derya da değil okyanus ve bu tanım tam olarak neyi ifade ediyor, kimde ne beklenti yaratıyor tarif etmek çok zor. Ticari/sektörel sınıflandırmalar bir yana şık karamsar tonu, müzikal ifadesindeki yalınlığı, estetik bütünlüğü ve çağımızın ruhunu yansıtması açısından benim ilk sıramda Moderat’ın albümü. “Running”, “Finder”, “Ghostmother” gibi çok net bir şekilde geleceğe kalacak klasikler var bu albümde.

moderat_iii

“Mare” – Christian Löffler: Alman elektronik sahnesinin görece yenilerinden Löffler’in (bu ikinci LP çalışması) ekonomik efektleri, genellikle geniş çaplı bas kullanımıyla oluşturduğu sakin, sessiz, fazlaca içe dönük bir müziği var. Melankolik demek istemiyorum ama melankolik işte basbayağı. Üstelik insanı rahat bir yastık gibi kendine çekiyor.

a2378223090_10

“DJ Kicks” – Moodymann: Bu albüm 90’ların başındaki kaliteli chill out albümlerini, “Rebirth of Cool” serisini anımsatıyor. 30 kadar remiks ve edit arasında şöyle bir gezindiğimde Little Dragon’dan Cody Chesnutt’a, Jai Paul’a, Jose Gonzales’e, Les Sins’e bir sürü eski-yeni tanıdık isim görüyor insan. Yerine hâlâ Rus ve Arap zenginlerine lüks tesis falan yapılmadıysa, Ibiza’daki orijinal Cafe del Mar’a gidip “Hey gidi 90’lar, size kötü davrandık, meğer daha çekeceğimiz varmış” diye diye güzel birkaç saat geçirebilirsiniz bu albümle.

eaeea878

“Good Luck and Do Your Best” – Gold Panda: Bu albümün ardından bir de “Your Good Times Are Just Beginning” adında remix’ler içeren bir albüm daha geldi ki tadından yenmiyor ikisi bir arada. İngiliz sanatçının dans sahnelerinden uzak, kendi halindeki bu ilk City Slang çıkışlı albümü beat’lerle olduğu kadar, sample’larla da farklı olmaya çalışıyor. Albüm sürecindeki Japonya seyahatlerinin izlerini taşıyan “Time Eater” buna güzel bir örnek.

slang50099lp-goldpanda

“Woman” – Justice: Listemdeki en “pop” albüm. Fransız ikili dans alemine sert girmiş, hayli “rakınrol” bir dönemin ardından evcilleşmişti. “Woman” açıkçası güzel bir Daft Punk B-sides albümü olmuş. Çoğu şarkıyı orijinal bulmamama rağmen buraya almadan edemiyorum. Eğlenceli, pozitif, hedonistik, 70’lerin Cerrone plaklarına en az bir Bob Sinclar’inkiler kadar yakın bir albüm. “Randy” gibi insanda tekrar tekrar dinleme hissi yaratan DJ dostu parçalar yanında “Chose Call” gibi 70’ler erotik film müziği havalarında çeşitlemeler de yer almış. En güncel haliyle Fransız usulü disko işte.

justice_-_woman_artwork

“99.9 %” – Kaytranada: Kanadalı, Haiti asıllı genç prodüktörün müziğinde hiphop temelde gibi dursa da analitik kulaklar derhal soul, funk, caz altyapıları filtreleyecek. XL’in bu yeni sanatçısının ilk albümü dünyayı yeniden keşfetmekten uzak. Ancak etkileyici ve klas bir elektronik sound yaratmayı başardığını söyleyebilirim. Bütün şarkıların büyük harfle yazılması artık neredeyse bir ilginçlik kriteri oldu. Neyse ki Aphex Twin (veya Bon Iver) gibi garip noktalama işaretleri, ya da bizim klavyelerde nerede olduğunu bir türlü bulamadığımız parantezler falan kullanılmamış şarkılarda. Müteşekkiriz.

kaytranada

“Love Songs: Part Two” – Romare: 2013 tarihli EP albümün devamı niteliğindeki bu uzunçalarda İngiliz prodüktör kendine bir sınırlama koymadan her türlü beat’i kesip biçip kişisel laboratuvarında yeniden üretiyor. Alternatif işlere meraklı olanlar için geçen yılın gözden kaçmaması gereken çalışmalarından biri. “Come Close To Me”, “Je T’Aime”, “All Night”, “L.U.V.” albümde yer alan dikkate değer parçalar.

romare-love_songs-part_two

*Kapak görseli: Justice (Gaspard Augé ve Xavier de Rosnay)

No comments

Leave a reply