25 yaşına basan 10 albüm

5 Posted by - 07 May 2017 - KÖŞE YAZISI, LİSTE

mtezAradan 25 yıl geçmesine rağmen eskimeden günümüze gelebilen albümler olması ne güzel. Ne güncelliklerinden bir şey kaybetmişler bu albümler, ne de kalitelerinden.

“Rage Against The Machine” – Rage Against The Machine

Rage Against1992 yılının klasiklerinden, bir dönemi hatırlamak gerektiğinde başvurulması gereken albümlerden biri. Rock-rap yakımlaşmasının en anlamlı örneklerinden. Politik müzik kendini hiç bu kadar coşkulu ve sert ifade etmemiştir. “Killing in the Name”, Maynard James Keenan’lı “Know Your Enemy”, “Bullet in the Head”, “Bombtrack” hala tüyleri diken diken ediyor dinleyince.

“Peng!” – Stereolab

StereolabStereolab’in ilk uzunçalar albümü, elektronik temelli alternatif müzik yelpazesini genişleten öncü albümlerden biri. Laetitia Sadier’nin vokalinin dikkat çektiği, kendinden sonra pek çok indie elektronik girişime ilham olmuş bir çalışma bu. Bugün de dinlendiğinde avangart yaklaşımını kaybetmemiş.

“Dirty” – Sonic Youth

Sonic YouthDGC (David Geffen Company) imzalı albümün prodüktörü Butch Vig’di. Nirvana bu albümün hazırlandığı dönemde Sub Pop’la ipleri koparmış yeni label arayışındaydı ve Kim Gordon’ın tavsiyesiyle “Nevermind” Burtch Vig’in prodüktörlüğünde yayınlanmıştı. Sonic Youth’un “Nevermind”dan bir yıl sonra çıkan albümü bugün klasikler arasında ve Nirvana’nın kimlerden etkilendiğini bir kere de kulaklara ıspatlayacak nitelikte.

“Slanted and Enchanted” – Pavement

PavementAlternatif rock’ın en gözden kaçmış albümlerinden biri olabilir mi acaba? Bana kalırsa sadece gerçekten iyi müzikten anlayanların sevdiği bir albüm bu. O yıllarda Nirvana ortalığı yıkıyordu (1992 tarihli “Incesticide” bir derleme olduğundan bu listeye almadım). Pavement dinleyenler küçük bir kulüptü ama işi biliyorlardı.

“Selected Ambient Works 1985-1992” – Aphex Twin

Aphex TwinZamanın ötesinde lafı vardır ya. İşte o bu listede en çok bu albüm için kullanılabilir. 25 yıl önce (1985’ten başlarsak 32 yıl önce) Richard D. James’in yaptıkları bugün genç prodüktörler ve DJ’ler için kaynak kitap. Klişeye düşme tehlikesini göze alarak yazıyorum: Tek kelimeyle müthiş, benzersiz, zamansız, büyüleyici, hipnotize edici.

“Wish” – The Cure

The CureSadece “Friday I’m In Love” ile gelmeyin bana. Zira bu albümün çıktığı dönemi hatırlıyorum, en fazla dinlediğimiz, kasedin aşındığı şarkılar “High” ve “To Wish Impossible Things”di. Sadece The Cure’un değil, kimilerine göre dönemin de en iyi albümüdür. Bemberrak bir sound’u, şahane gitar tonları, harika melodiler.

“Angel Dust” – Faith No More

Faith No More“Be Aggressive”, “Caffeine”, “Midlife Crisis” ve “Easy” gibi klasiklerin yer aldığı albüm Faith No More’un en fazla satan albümü aynı zamanda. Elbette The Commodores cover’ı “Easy”nin popüler olmasının etkisi büyük. Faith No More’un “1995’deki King For A Day’deki yeni sound’undan önceki son albüm de diyebiliriz.

“Core” – Stone Temple Pilots

Stone Temple PilotsRahmetli Scott Weiland’in vokalinin beynimizde yer ettiği albümdü. “Sex Type Thing”, “Creep” ve “Plush” ile hatırlanır ama benim için “Dead & Bloated”, “Wicked Garden” ve “Piece of Pie”ın da yeri ayrıdır.

“Automatic for The People” – R.E.M.

R.E.M.Dönemin klasik albümü olmanın yanında alternatif müziğin ana akıma yürümesinin en erken örneklerinden de biridir herhalde. Bu albüm “Everybaody Hurts”, “Man on the Moon”, “Drive” gibi esaslı R.E.M. şarkılarını içeriyor. Özlemişiz R.E.M.’i.

“Check Your Head” – Beastie Boys

Beastie BoysBeastie Boys’un daha iyi albümleri var mı? “Paul’s Boutique” var mesela. “Ill Communication” var. Ama zaman içinde klasikleşen albümü belki de bu. Zira bu albümde öne çıkan parça yok, öne çıkan bir tarz ve sound var. 1992 yılında elemanlar henüz 20’lerindeydi. Çoktan star olmuşlardı (“Licence to Ill”in 1986’da yayınlandığını hatırlayalım) ve zirveye çıkmış insanların yaşadığı duraklama dönemini yaşıyorlardı. Bu albüm kendilerine odaklandıkları albüm olarak da görülebilir.

O esnada Türkiye’de

25 yıl önce yayımlanan albümler arasında bakın neler buldum

Yine Sensiz - Tarkan

“Yine Yeni Yeniden” – Nilüfer
“Odalarda Işıksızım” – Kayahan
“Bir Hadise Var” – Nazan Öncel
“Sakin Ol” – Sertab Erener
“Ablan Kurban Olsun Sana” – Bülent Ersoy
“Ellerim Bomboş” – Fatih Erkoç
“Aşk Yeniden” – Yeni Türkü
“Hesap Ver” – Akın Nur Yengi
“Yine Sensiz” – Tarkan
“Bir Yudum Sevgi” – Seden Gürel
“Yandık Desene” – Grup Vitamin
“Faka Bastın”- Emel
“Güneşimden Kaç” – Bulutsuzluk Özlemi
“Tayfun 93” – Tayfun

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply