7 fark: U2 ve Thom Yorke

0 Posted by - 08 October 2014 - LİSTE

Müzik dünyasının iki önemli ismi yeni albümlerini geçtiğimiz günlerde yayımladı. Biri U2, diğeri Radiohead’in solisti Thom Yorke. Bu durum bende ister istemez bir karşılaştırma ihtiyacı doğurdu.

U2 yeni albümünü Apple sponsorluğunda yayınladı.
Thom Yorke ise yeni albümünü BitTorrent isimli içerik (çoğu zaman korsan denen içerik) paylaşım sitesinde yayımladı.

U2 bu hareketiyle endüstrinin tam göbeğinde olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.
Thom Yorke bu hareketiyle müzik sektörü, telifler, korsan, müziğin dağıtımı gibi konularda farklı ve tartışma yaratacak bir perspektife sahip olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.

U2 500 milyon iTunes kullanıcısının cihazına albümünü bedava ve sormadan “teklifsizce” yerleştirmiş oldu.
Thom Yorke albümünü bedava değil 6 dolar karşılığında sundu. Ama torrent’çilere, yani müziğe, filme, kitaba para ödemeyenlere, onlara yasadışı şekilde indirerek sahip olanlara. Ama kimsenin bilgisayarına telefonuna zorla girmedi.

U2 albümünü bedavaya vererek müziğinin bedelini sadece Apple’a ödetti.
Thom York albümünü BitTorrent ile vererek dinleyicinin daha ucuz albüm satın almasını sağladı. Aracıyı aradan çıkarıp doğrudan halka satışı denedi. Normalde Apple sattığı her albümün bedelinin yüzde 30’unu alıyor.

U2 yeni albümündeki şarkılarıyla sanatsal açıdan kabuk değiştirme niyetinde olduğunu ortaya koydu. Olumlu eleştirilere bakılırsa bunu başardı.
Thom Yorke yeni albümünde herhangi bir iddiada bulunmadı. Kendini geliştirmek, döneme ayak uydurmak, zamanın ruhunu yakalamak gibi endişelerden uzak durduğu şarkılarından belli oluyor.

U2 müzik ekonomisinin en tepesinde olmak istediğini ve endüstriyle derdi olmadığını Apple ile hareket ederek bir kez daha ortaya koydu (daha önce de iPod lansmanının yapmışlardı).
Thom York müzik ekonomisine mesafeli durduğunu yine belli etti. Özellikle Spotify’ın temsil ettiği stream edilen müzik dünyası ile meselesi olduğu açık. (Radiohead daha önce albümünü internetten ücretsiz vermiş, dinleyiciye gönlünden ne koparsa ver diyerek enteresan bir sistem önermişti.)

Neticede U2 Türkiye’ye geldi başbakanla, bakanlarla takıldı, bir şekilde AKP’nin seçim kampanyasına katkıda bulundu. Bu imajı unutulamıyor bir türlü.
Neticede Thom Yorke hala Türkiye’ye gelmedi.

No comments

Leave a reply