Abartılmış albümler mİ?

1 Posted by - 10 July 2014 - LİSTE

Salon.com 90’ların en fazla abartılmış, haddinden fazla değer verilmiş (overrated) albümlerini listelemiş. Bu listeye dair iki çift lafım var

05mlcmt-mehendtroducing
“Endtroducing” – DJ Shadow (1996)
Gerekten olmaz. Bu albüme abartılmış denmez. “Endtroducing” DJ Shadow’un DJ müziğini ve plak tekniğini ustalık mertebesine terfi ettirdiği resmen sanat eseri niteliği taşıyan, bence UNESCO dünya mirası listesine falan alınması gereken bir albüm. Zamansız denen, eskimeyen türden bir iş. Dinlemesi eğlenceli değil demişler. David Guetta dinleyin o zaman.

05mlcmt-mehmetallica
“Metallica / The Black Album” – Metallica
Metallica’nın en fazla tanınan, hatta Metallica by Request turnesinde en fazla istek alan şarkılarının olduğu albüm. Belki Metallica’nın en ateşli, en genç, en taze ve orijinal döneminin sonu olabilir. Yetişikin hallerin başlangıcı da olabilir ama ben bu albüme haddinden fazla değer verilmiş demezdim.

05mlcmt-mehlauryn
“The Miseducation of Lauryn Hill” – Lauryn Hill
Lauryn Hill tam bir hayal kırıklığı. Biliyorum. Çok sevsem de Parkorman’daki konserde canlı izleyince inanılmaz üzülmüştüm. Karşımızda tripten tirbe giren şarkı falan da söyleyemeyen sıkıntılı bir tip vardı. Hill bu albümden başka doğru dürüst albüm yapamadı. Ama bu albüme abartı demek insafsızlık. “Zion”, “Ex Factor”, “Everything is Everything” şahane şarkılar.

05mlcmt-mehradiohead
“OK Computer” – Radiohead
İkinci sınıf “shoegaze” demişler. İtiraf ediyorum şık bir aşağılama ama doğru değil. Gerçekten bazı şeyleri anlamak gerekmiyor. Onlar siz anlasanız da anlamasanız da oradalar ve orada olacaklar. Kendinizi abartmayın, parçalamayın boşverin. “OK Computer” böyle bir şey. Thom Yorke’un imgeleminden hoşlanmayabilirsiniz ama buradaki şarkıların eleştirelecek bir yanı yok. Gidin biraz “No Surprises” falan dinleyin, ne bileyim, belki biraz müzik zevki edinirsiniz.

05mlcmt-mehfoo
“Foo Fighters” – Foo Fighters
Ben bu albüme buradaki diğer albümler kadar değer biçmezdim. Yani abartılan albümler arasına almazdım çünkü abartıldığını duymadım. “The Colour and The Shape” ya da “One By One” dense anlayacağım. Foo Fighters, Kurt Cobain hayranları tarafından aşağılanan bir gruptur. Halbuki çok iyilerdir. Bana kalırsa abartılan değil hakkı teslim edilemeyenler listesine alırım bu ekibi. Ne yapsaydı hani Dave Grohl Nirvana’nın ardından, hayat boyu sakinleştirici kullanıp eski günlerini arayan şişman ve kel bir yaşlı rockçı mı olsaydı?

05mlcmt-mehu2
“Achtung Baby” – U2
Metallica için “Black Album” neyse U2 için “Achtung Baby” o. Eski U2 ile yeni U2 arasındaki kırılma. En popüler şarkılar, sadık hayranlar için en sevdikleri grubu dünyanın kalan kısmıyla paylaşma mecburiyeti ve bunun sıkıntısı. Hepsini anlıyorum ama güzel albümdür. Karışık duygular içindeyim karar veremedim. Sanırım U2’dan sıtkım sıyrıldı uzun zaman önce…

05mlcmt-mehredhot
“Blood Sugar Sex Magic” – Red Hot Chili Peppers
Gerçekten bu kavgada bile söylenmez. Bu albüme abartılmış demek ayıptır. Red Hot Chili Peppers punk, hip hop ve funk’ı döneme göre inanılmaz yenlikçi ve şık bir şekilde rock ile buluşturdu. 20. yüzyıl popüler müzik tarihinde alternatif müziğin ana akıma sirayet etmesinin en şahane örneklerinden biridir bu albüm. Neredeyse boş şarkı yok içinde.

05mlcmt-mehpearljam
“Ten” – Pearl Jam
Tarihin en iyi grunge albümlerinden birine abartılmış demek sadece ilgi çekmek için söylenecek bir şey. “Abi Pearl Jam aslında çok kötü grup ya” tadında bir geyik olabilir olsa olsa. “Ten” bence az bile değer biçilmiş bir albüm.

Bu arada 90’lar geri dönecekse bunun gibi albümlere öykünen müzisyenlerle dönsün, isteyen abartı desin, bu vesileyle en azından iyi müziten söz ediyoruz, ben razıyım…

No comments

Leave a reply