ALKAN AVCIOĞLU YAZDI: EN İYİ 5 MIKE NICHOLS FİLMİ

0 Posted by - 29 November 2014 - KÖŞE YAZISI, LİSTE

Geçtiğimiz hafta Hollywood’un efsane yönetmenlerinden Mike Nichols, 83 yaşında hayatını kaybetti. Oscar, Emmy, Grammy, Tony ve Altın Küre ödülleri sahibi sinema ve tiyatro yönetmeni Nichols, geride pek çok unutulmaz klasik bıraktı.

Kim Korkar Hain Kurttan? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?), 1966
Beyazperdeye aktarılmış tiyatro oyunları arasında en iyi uyarlama denilince akla gelen ilk isimlerden birisi ‘Kim Korkar Hain Kurttan?’. Nichols daha bu ilk sinema filmi yönetmenliğinde oyuncu yönetiminden, atmosfer yaratmaya kadar her konuda çıtayı erişilemez derecede yükseğe yerleştirir. Sadece dört karakter arasında geçen filmin dört oyuncusunun da Oscar’a aday gösterilmesinde yönetmenin payı büyük. Yeni Hollywood akımının bayrak filmlerinden biri olan bu klasik çok az filmde rastlanan türden bir yoğunluğa sahip.

Who's Afraid of Virginia Woolf

Aşk Mevsimi (The Graduate), 1967
Oscar Ödülleri tarihinde En İyi Yönetmen dalında ödül kazanan filmler arasında ödülünü en fazla hak eden filmlerinden birisi. Dustin Hoffman’ın kariyerini ateşleyen, sinema tarihinin en ikonik filmlerinden birisi olan ‘Aşk Mevsimi’ yönetmenlik adına adeta bir başucu kitabı gibi. Nichols’un film gramerinin her türlü meziyetinden faydalandığı film, görsel ve işitsel düzeyde hikaye anlatımı adına zamanının çok ötesinde. Bu yüzden ki Nichols’un filmografisinin tartışmasız en iyisi olarak kabul görür.

the_graduate

İlk Defa (Carnal Knowledge), 1971
Mike Nichols’un filmografisinde zaman zaman gözden kaçırılan bir hazine. ‘İlk Defa’ döneminin en açık sözlü ve cüretkar hicivlerinden biriydi. İşin ilginci hala da öyle; kadın-erkek ilişkilerini bu kadar acımasız bir gerçekçilikle ele alan çok az film var. Nichols’un yetişkin içerikli diyalogları ve hararetli ikili tartışmaları perdeye aktarmadaki alamet-i farika yeteneği bu filmde en güzel örneklerinden birkaçını verir. ‘İlk Defa’, yönetmenin yıllar sonra ‘Daha Yaklaş / Closer’da yineleyeceği sıçramalı bir anlatım tarzını 20 yıla yayılan bir ilişkiler yumağını anlatmak için kullanan ve hiç eskimeyen bir film.

carnal knowledge

Silkwood, 1983
Yönetmenin Meryl Streep ile ileride ‘Kalp Ağrısı’ (Heartburn) ve ‘Yaşamın Kıyısından Kartpostallar’ (Postcards from the Edge) ile devam edeceği işbirliğinin ilk ürünü. Streep’e Oscar adaylığı getiren performansı oyuncunun kariyerinin en iyilerinden birisi. Bunun dışında 4 dalda daha Oscar adayı olan film Nichols’a da En İyi Yönetmen dalında adaylık kazandırmıştı. Nükleer yakıt üreten dev bir firmaya savaş açan aktivist Karen Silkwood’un gerçek hikayesinden uyarlanan film, usta yönetmenin kendine özgü dokunuşlarına sahip olmasa da filmografisinin en iyilerinden biri.

Silkwood

Çalışan Kız (Working Girl), 1988
Mike Nichols’un ‘Aşk Mevsimi’nden sonra çektiği en eğlenceli film olan ‘Çalışan Kız’ ana-akım sinemada pek sık görülmeyen bir iş yapıp, hedefleri ve dramatik ikilemleri olan kadın karakterler yaratıyordu. Screwball komedilerin altın çağındaki en iyi örneklerin enerjisini modern bir hikayenin içine yerleştiren Nichols bu filmde de oyuncu yönetmenliği konusundaki ustalığını konuşturuyordu. Her üç kadın oyuncusuna da Oscar adaylığı kazandıran film, defalarca izlenebilen ve her izleyişte zanaatkarlığına şapka çıkartılabilecek türden bir klasik.

Working Girl

*Alkan Avcıoğlu’nun bu yazısı BirGün Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply