ALPER BAHÇEKAPILI YAZDI: YILIN EN İYİ ‘İLK’ ALBÜMLERİ

0 Posted by - 30 December 2014 - KÖŞE YAZISI, LİSTE

alper bahçekapılıKimisi kariyerinin, kimisiyse yeni grubuyla ilk albümünü yayınladı… İşte bu sene müzik piyasasına ilk defa düşen grupların, müzisyenlerin en iyi albümleri…

“LP1” – FKA Twigs
Tahliah Debrett Barnett’ın (FKA Twigs), eşine rastlanmayan, münferit deneysel müziği bu senenin en hayran olunası çalışmalarından biriydi. Trip-hop, R&B ve elektronik müzik arasında kafası kıyak bir şekilde dolanan bu ilahi müziği duyduğunuz her seferde yeni bir astral seyahate çıkıyorsunuz.

“Honeyblood” – Honeyblood
Honeyblood’ın gürleyen gitarlarının çekiciliğine yakın çok az şey yayınlandı bu yıl. Albümün kayıtları Interpol ve The National’ın da prodüktörlüğünü yapan Peter Katis tarafından üstlenildi. Glasgow’lu iki hanımefendinin bu albümü, yılın en saf ve içten rock’n roll kayıtlarından biri.

“Alvvays” – Alvvays
Kanadalı dream-pop grubu Alvvays bu senenin en güzel ilk albümlerinden birini yayınladı. Geçmişe hüzünle, geleceğe ümitle bakan, lo-fi kayıtların güzelliğini bize hatırlatan bu gürültülü ama melankolik albüm, baştan sona aynı standartta ve güzellikte ilerliyor. Archie, Marry Me’ye özel ilgi gösterseniz fena olmaz.

alvvays

“Loom” – Fear Of Men
Uzun zamandır dinlediğim en kusursuz alternatif pop albümü bu. Brighton çıkışlı topluluğun, başını öne eğmeye meyilli shoegazer’ları da fazlasıyla mutlu hissettiren duygusal ilk albümü Loom, müzikal açıdan da pürüzsüz ve oldukça nitelikli.

“More Than Any Other Day” – Ought
Montreal çıkışlı art-rock grubu bu ilk albümünde birçok farklı referans noktasında buluşuyor. Sonic Youth ve Pixies tadında gitarlar, Clap Your Hands Say Yeah’vari davullar ve Pavement’ın Stephen Malkmus’unu anımsatan saf post-punk vokalleri albümün temellerini oluşturuyor. Yerinde duramayan, birçok farklı yerde dolaşan hayli etkileyici bir ilk albüm bu.

“Whelm” – Douglas Dare
Henüz 23’ünde olmasına rağmen Douglas Dare’in müziği muazzam bir olgunluk gösteriyor. James Blake ve Owen Pallett gibi isimlerle karşılaştırılan, piyano ve vokalin baskınlığında ilerleyen atmosferik müziği, Brian Eno’un o gizemli alanında da geziniyor. Sizi yatıştıran, derin düşüncelere daldıran, ağır, ince bir albüm Whelm.

douglas dare

“Xen” – Arca
Venezuelalı Alejandro Ghersi (24), sahne adıyla Arca müzik dünyasının yeni dehalarından. Geçtiğimiz sene Kanye West’in dört şarkısının ve yılın en iyi albümlerinden biri olan FKA Twigs/LP1’ın prodüktörlüğünü üstlenen Arca, önümüzdeki sene Björk’ün yeni kaydından sorumlu olacak. Kendi albümü XEN ise, dinlemeye başladığınız anda size boyut atlatan, aşırı deneysel elektronik ‘tınılardan’ oluşuyor.

“Rips” – Ex Hex
Alaylı rock vokalisti Mary Timony’nin öncülüğündeki üç kadından oluşuyor Ex Hex. İki haftada kaydetikleri bu albümlerinde Ex Hex, eski usul bir punk-rock çalışması yaratmış. Efektsiz, distorsiyonu bol gitarların kışkırtıcı punk ritmleriyle buluştuğu, ‘auto-tune’ün henüz icat edilmediği yıllara saygısını sunan, ihtişamlı bir rock’n roll albümü Rips.

“Total Strife Forever” – East India Youth
William Doyle’un bu sofistike ilk albümü, elektronik müziğin kulağa ne kadar ‘insancıl’ gelebileceğinin bir kanıtı. Bunda dokunaklı vokalinin etkisi de büyük. Yaptığı tüm fantastik deneylere rağmen Doyle’un Total Strife Forever’ını hiç garipsemeden, kolaylıkla sahiplenebiliyorsunuz. Bu yeni nesil deneysel ambiyans müziğini duyduğunuzda etkilenmemeniz mümkün değil.

“Season Sun” – Gulp
Lindsey Leven ve Super Furry Animals’tan Guto Pryce ikilisinden oluşuyor Gulp. Güneşli günler için yazdıkları pop şarkıları, Stereolab’in ilk dönemlerini özellikle hatırlatıyor. Temiz tonlu elektro gitarların ve meleksi bir vokalin eşliğindeki Season Sun, tıpkı yaz mevsimi gibi mutluluk ve huzur veriyor.

*Alper Bahçekapılı’nın bu yazısı 28 Aralık 2014 tarihli BirGün gazetesinde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply