Best of 2013

0 Posted by - 31 December 2013 - LİSTE, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Efendim bir yıl daha geride kaldı. En iyiler listesi yapmak usulden madem biz de uyalım. “En iyi” diye okumayın da “gönül verdiklemiz” diyelim, kimse kırılmasın

“Random Access Memories” – Daft Punk
Yılın albümü diye bir albüm seçilecekse illa, benim önerim “Random Access Memories”. Neredeyse tamamı hit oldu, satış rekorları kırdı, bütün dünyada listelere girdi ve “Get Lucky” herhalde en fazla çalınan şarkı oldu. Bu albümün plak satışları bile rekor kıldı. İleride birileri 2010’ların nostalji listesini yaptığında bu şarkı ve albüm bir dönem klasiği olarak yerini alacaktır. ıla damgasını vurması açısından oyum Daft Punk’a.

“AM” – Arctic Monkeys
İngilizler hep “next big think” arar dururlar müzikte. Arctic Monkeys o “büyük şey”lerin en sonuncusu. Bu albümle ABD’de de büyük oldular. Her zamanki indie garaj soundlarına R&B, blues, klasik rock’ı da katarak yaptılar bunu. “AM”, grubun stadyumlara açıldığı albüm olarak tarihe geçmek üzere.

“Matangi” – M.I.A
Gerçekten değişik, yenilikçi, sizi şaşırtacak ama kesinlikle dikkatinizi çekecek birşey dinlemek istiyorsanız adres M.I.A.. Srilanka asıllı pro vokatif İngiliz M.I.A. indie-pop-hip-hop-etnik sularının kraliçesi. “Matangi”de işin içine dub da giriyor ufaktan.

“6 Feet Beneath th Moon” – King Krule
19 yaşında Fatih’in İstanbul’u fetfettiği yaştan bile küçük kendisi. Ama sesi büyük, gitarını da iyi kullanıyor. Yılın en acayip albümlerinden biri.

“Holy Fire” – Foals
Yıl içinde dinlediğimiz ve en az üç dört şarkısı indie ortamlarda hit olan şahane bir albüm. Foals’un garaj sound’undan hafif uzaklaşıp stüdyoda kendine yeni bir yol keşfettiği albüm aynı zamanda.

“Walking On A Pretty Daze” – Kurt Vile
Teknik olarak “elinde gitarla şarkılar söyleyen adam” diye bit kategori yok. Ama olsa eski The War on Drugs elemanı dönemin genç starı Jake Bugg’dan bayrağı alırdı. Folk ve rock sevenlerin en beğendiği albümlerden bu yıl.

“Bankrupt” – Phoenix
Rock ve Fransız şıklığı hiç Phoenix’teki kadar şahane bir şekilde bir araya gelmemiştir herhalde. “Bankrupt” sadece harika şarkılara değil aynı zamanda yılın en iyi videolarınan bir ikisine de sahip.

“Optica” – Shout Out Louds
İskandinavya yöresi çok güzel indie albüm yaptı bu sene. Ama İsveçli Shout Out Louds’ı yine de diğerlerinden ayırıyorum. Pop, rock, saykodelik, indie, dans… Ben bu şarkıyı bir yerden tanıyorum hissiyle dinleniyor. Ama tanımıyorsunuz aslında o şarkıyı.

“Smith Westerns” – Soft Will
2013’ün en iyi retro indie rock albümü. Retro derken istikamet 90’lar. Chicago’lu “nerd” ekibin albümde yarattığı dünyayı, kendine has vokalleri ve “dreamy” gitar sound’una kayıtsız kalmak elde değil.

“Strange Pleasures” – Still Corners
Londra çıkışlı Still Corners müziğini Tessa Murray’nin “ilahi” vokalleri ve new wave tadında modern bir sound üzerine inşa ediyor. Indie pop sevenlere Sub Pop’un 2013 yılı armağanıdır.

“Antiphon” – Midlake
Bu yıl yayınlamış iyi bir folk albümü dinlemek isteyenler hiç üzülmezler. Midlake yıllardır bu işin en iyi örneklerini sergiledi, “Antiphon”da da aynı yeteneklerini ve bakışlarını devam ettiriyorlar.

“New” – Paul McCartney
Paul McCartney bir iki istisna şarkı dışında Beatles günlerine döndüğü bir albüm yaptı 2013’te. Pop tarihinin en büyük bestecilerinden biri, İngiltere’nin en yetenekli prodüktörlerinini etrafında toplayarak bir albüm yapıyor. Sonuç şahane. Daha ne olsun.

“Modern Vampires of the City” – Vampire Weekend
Vampire Weekend üçüncü albümlerinde kendilerine has panayır müziği indie rock karışımı yenilikçi sound’larından ödün vermediler. Bunu önceki dans hitlerine karşılık “Step” gibi sakin bir şarkıyla kanıtladılar üstelik. Bu iyi. Albümleri yılın en dikkat çekici işlerinden.

“We Are the 21st Century Ambassadors of Peace & Magic” – Foxygen
ABD’nin Kalforniya yöresindeki gruplarda bir süredir yeniden bir çiçek çocukluk gözleniyor. Foxygen bu tip gruplar içinde en bilineni, albümü en fazla beğenileni oldu. The Mamas & The Papas seven eski toprakların da hoşuna gidecektir.

Reflektor – Arcade Fire
İndie dediniz mi tanım itibarıyla dar bir kitleye hitap eden müziklerden söz ediyoruz ya. Artık iş değişti. Arcade Fire “Reflektor”la bu kavramı açık ara zorlayacak gibi duruyor. Turne biletleri de yok satıyor grubun. Bu yıl onların yılı. Prodüktör James Murphy biraz daha az kurcalasa iyimiş sound’u ama razıyız kendisinden…

10 indie albüm

Love You Dum and Mad – Nadine Shah
Junip – Junip
Elephant Stone – Elephant Stone
II – Unknown Mortal Orchestra
Indigo Meadow – Black Angels
Empty Estate – Wild Nothing
Praxis Makes Perfect – Neon Neon
Spaces – Nils Frahm
Beautiful Rewind – Four Tet
Fadeaway – Best Coast
The Bonds of What You Believe – Chvrches

Muhtelif “en”ler

En iyi etnik çıkış
“Wenu Wenu” – Omar Souleyman
Suriyeli halk müzisyeni ve yorumcu Omar Souleyman dünya çapında çalmadık festival bırakmadı. Albümü müzik otoriterlerince göklere çıkarıldı. Bizim için tanıdık olan Doğu Anadolu havaları dünya müzik aleminde kulaklara pek hoş geldi, pistlerde coşturdu dans ettirdi. Souleyman aslen köyünde düğün şarkıcısı olduğundan gayet iyi idare etti kalabalıkları.

En mütevazi keşif
“I Blame Society” – The Ballet
Her keşif dünyayı değiştirecek değil ya. İngiliz ikili The Balet’yi ve albümlerini keşfetmiş olmak da öyle. Fazlaca övecek değilim ama bu yıl sık sık dinlediğim albümlerden biri oldu.

En iyi çıkış albümü
“Pure Heroin” – Lorde
1996 doğumlu “elit ergen popçu” Lorde’nin ilk albümünden “Royals” ABDve Avrupa’da bir numara oldu. Albüm büyük ilgi gördü, 17 yaşındaki Yeni Zelandalı Lorde (Justin Bieber’a abi diyecek yaşta), mesela Tilda Swinton’ın partisinde David Bowie’yle muhabbet ettiği ortamlara girmiş durumda. Daha iyi çıkış olabilir mi?

En iyi 70 yaş albümü
The Next Day – David Bowie
Bowie reis bir rock albümü yapmaya karar verirse en babasını yapar. Üstelik bunu 70’lerinde de yapar. Kah sizi “Where Are We Now”la duygulandırır, kah “Dancing Out In Space” der uzayda dans ettirir. David Bowie “Heathen”da karanlıklara girmişti. Şimdi daha serin sularda.

10 şarkı

“Valentines Day” –David Bowie
“Easy Easy” – King Krule
“S.O.S. in Bel Air” – Phoenix
“My Number” – Foals
“Step” – Vampire Weekend
“Doing It Right” – Daft Punk ft. Panda Bear
“Do I Wanna Know” – Arctic Monkeys
“Reflektor” – Arcade Fire
“San Francisco” – Foxygen

5 yerli albüm

“Darmaduman” – Duman
Duman bildiği yoldan en iyi bildiği şekilde yürümeye devam etti. “Zamansız” albümlerinden birini daha yayınladı. Eyvallah…

“İnsan Neslinin Sonu” – Rashit
Yılın en güme giden albümü ödülü herhalde Rashit’in olurdu. Gezi protestolarının başladığı hafta yayınlandı bu güzel albüm. Ve hak ettiği ilgiyi bulamadı gibi geliyor. Fırsat bu fırsattır. Eskimeyecek şarkılar var içinde.

“Kiracı Odaları” – Ayyuka
Türk grupları içinde 70’lerin Türk müzik alemiyle çok şık bir bağlantı kurabilen az isimden Ayyuka. Kiracı odaları uzun zuzn dinlenecek sanatsal ibresi yukarılarda dikkat çekici bir albüm.

“Hepberaberyalnız” – Meriva
Be The Band’de birinci olarak isimlerini duyurdu Meriva ve Babajim’de hazırlanan ilk albümünde çok iyi iş çıkardı. Yılın en iyi “başlangıç” albümü.

“Yaşım Çocuk” – Mabel Matiz
Mabel Matiz ikinci albümünde memleketi ele geçirmeyi başardı. Yediden yetmişe herkesin beğenisi kazandı. Yılın en başarılı işlerinden.

2014’te neler olacak, kimler gelecek?

U2’nun Şubat’ta yayımlanacağı söylenen ve adı hala konmayan albümü sektör tarafından heyecanla bekleniyor. Yılın en önemli olayı mı bilinmez ama en büyük müzik ekonomisini yaratacağını düşünebiliriz. 2014-2015’te turneye çıkma ihtimalleri var. Ama Türkiye’ye gelirlerse ne olur bilemem…
ACDC, Foo Fighters, Guns N’ Roses, Adele, Red Hot Chili Peppers, Metallica yeni yılda albüm hazırlığı yapan isimler. Bu albümlerin bir kısmı için yıl sonuna kadar bekelemek gerekebilir. Bazı starların da aynı Beyoncé gibi küt diye albüm yayımlaması ihtimali var. Madonna bunlardan biri neden olmasın.
Ceza, Can Bonomo, Manga, Sıla, Yüksek Sadakat yeni albüm yapacakları belli olan isimler.
Ayrıca her yazbaşı olduğu gibi Demet Akalın, Serdar Ortaç, Ajda Pekkan, Murat Boz, Bengü, Hande Yener, Sinan Akçıl’ın da yeni albümleriyle teşrif etmeleri bekleniyor.

Bu yıl dünyayı dolaşacak starlardan Justin Timberlake’in Türkiye’ye geleceği zaten açıklanmıştı. Aerosmith de öyle. Pearl Jam ve Arcade Fire’ın bu yıl en fazla ses getirecek turnelere imza atacağını da söyleyebiliriz. Ancak an itibarıyla Türkiye rotalarında yok.
2014’te gelecek eski bir dost Aha. Tarih 2 Mayıs. Eğlenceli olacaktır. Bir diğer teklif verilen isim Beyoncé. Çok isteniyor ancak gelecek mi göreceğiz. ABD’li yeni star Macklemore ve İsveçli elektronik dans müziği süperstarı Avicii’nin de gelme ihtimali olan isimler arasında telaffuz edildiğini söyledi kuşlar…

1 Comment

  • ömer 05 January 2014 - 20:07 Reply

    “2014’te gelecek eski bir dost Aha” derken acaba Aykut Hakan Ayşe’nin “Aha”sı mı? Norveçli olanlar 2 yıl önce dağılmıştı 🙂

  • Leave a reply