Bu yaz bu albümlerle geçer…

0 Posted by - 23 June 2012 - LİSTE

Yazı kim nasıl hangi şarkıyla ‘sallayacak ‘ bilmem, ama ben bütün yazı bu albümlerle geçirebilirim. (NOT: Yazın the kazık beach club’ da 50 liraya lahmacun yemeyi planlayanlar burada ayrılsın. Onların listesini ayrı yapacağım.)

“That’s Why God Made The Radio” – The Beach Boys
Sabah ne kadar sıcak, ne kadar uyuz, ne kadar tekdüze ve sıkıcı falan olursa olsun fark etmez. Bu albümle başlanan bir sabahın dört dakika içinde şahane bir yaz gününe dönüşeceğini garanti ediyorum. Sabah her zaman iyi uyanan “erkenci” tayfadansanız zaten bu albümü alın başköşeye koyun. The Beach Boys sonuncu stüdyo albümünü 20 yıl önce yapmıştı. 60’lardaki tarzlarına selam çakmış babalar ama standart sörf şarkıları beklemeyin. Şaşırtabilir bu albüm sizi.


“In Our Heads” – Hot Chip
Canınız dans etmek istediğinde ya da “hareketli bir şeyler olsa da dinlesek” tadında bir klişeyle karşılaştığınızda başuvaracağınız albüm budur. Ben ıssız bir Ege sahilinde de deneye tabi tutacağım. Küçük bir deneme yaptım işe yarıyor. Pek sevdiğimiz indie-dans ekibi Hot Chip yüzümüzü kara çıkarmamış, bu albümde de göğsümüzü gere gere önereceğimiz bir iş yapmış. Albümün açılışındaki “Motion Sickness”ı dinleyen biri zaten aşağı yukarı albümün müzik anlayışı ve psikolojisini çözer. Devamı çok kolay geliyor. Birbiri ardına yağ gibi kayıp gidiyor şarkılar. Zeytinyağı gibi ama tereyağı değil.


“The Bravest Man in the Universe” – Bobby Womack
Sabaha karşı hala ayaktaysam, yatmadan bu albümden biri iki şarkı dinlerim ben bu albümden, belli oldu. Üstad Bobby Womack yeni yayımlanan bu albümü Damon Albarn prodüktörlüğünde yaptı. Soul, Blur solisti açık fikirli müzik adamı Albarn’ın elinde farklı bir boyut kazanmış. Lana Del Rey’li “Dayglo Reflection”ı, merhum Gill Scott-Heron’ın sesiyle açılan “Stupid”i beğendik, ailecek dinliyoruz.


1991 (EP) – Azaelia Banks
Hip hop sever misiniz bilmem. Ben hastası değilim, sevdiğim şeyler old school tayfasıdır genellikle. Ama bazen dinlediğim şeyler hoşuma gidiyor. Yeni nesil çılgın Harlem kadını Azaelia Banks onlardan biri. Hani oldu da beach club ortamları yaratmak gerekti bir yerlerde, geçenlerde yayımlanan bu dört şarkılık EP ortamı şenlendirir. 1991 doğumlu Banks’in ilk albümü. Atın tatil çantasına…


“The Master of My Make-Believe” – Santigold
Bu yılın en iyi “M.I.A” albümünü maalesef M.I.A.’nin kendi değil Santigold yaptı. “The Master of My Make-Believe” Dub, hiphop, indie-pop, electronica ne ararsanız var bu albümde. “Disparate Youth” bu albümden yayımlanan ilk single’dı ve albümün süper olduğunu haber veriyordu. Dinledikçe açılan, farklı tarzlara belli bir estetik bütünlük içinde uzanabilen usta işi bir albüm bu. Elbette bu durumda Diplo, TV On The Radio’dan David Sitek, Switch ve Yeah Yeah Yeahs’den Nick Zinner’ın katkısı büyük. Santigold ikinci albümünde ilkinin fersah fersah üzerine çıkmış. Bu yaz fonda muhtelif ortamlarda çok çalar gibime geliyor.

No comments

Leave a reply