Çivi çiviyi söker şarkıları

0 Posted by - 02 January 2017 - KÖŞE YAZISI, LİSTE

mtezBu listeyi alın, üzerine bol buz, domates suyu koyun, yaban turpu ezmesi, karabiber, limon ekleyin. Usulca karıştırın. Şimdi ağır ağır içebilirsiniz.

“Sexual Healing” – Marvin Gaye: Sağlıklı cinsellik -her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa- çok önemli. İnsanlığın geleceği buna bağlı değerli okurlar. Yılın ilk gününde sağlıklı hissedenlere, yataktan yanakları pembe pembe kalkıp buzdolabına koşanlara gelsin.

“Breakfast” – Aaron Taylor: Bir gece önce ne yemiş ne içmiş, kaçta yatmış olursa olsun sabah iyi uyananlar vardır. İşte onlar için bu şarkı. Akşamdan kalma olmadan akşamdan kalanların kahve ve yumurta kokusuyla dinlemesi gereken bir şarkımız.

“Brutally” – Suki Waterhouse: “O son mesajı atmayaydık iyiydi” şarkısı. Suki ablamızın müsekkin yerine geçen sesi bütün toksinlere atmaya yardımcı. Pırıl pırıl yapar, bütün suçluluk duygusunu bünyeden söker alır. Detoks gibi şarkı.

“Highway to Hell” – AC/DC: Bence tüm zamanların en iyi çivi çiviyi söker şarkısı. Yorgunum, bitkinim, “Kafam kazan gibi abi” falan bunlar da ne demek oluyor, sayın okurlar. En güzel çare toptan ve ısrarla gerçekleri yok saymak. Sonsuza kadar ret ve inkar gibi güzeli var mı? Hemen “Highway To Hell”i bul, play’e bas. İnanmak işin yarısı. Baş ağrısı teğet geçsin.

“How Does It Make You Feel” – Air: “Yatağımdan kalkamıyorum, ben birkaç gün burada yaşarım artık, neyse ki dünden kol mesafesine su şişesi koymuşum” şarkısı. Ya da “Ben nerede yanlış yaptım” şarkısı. Tek başında tavana baka baka dinlersiniz artık. Mutlu yıllar.

“The Most Immaculate Haircut” – Metronomy: Bu şarkıyı sadece sevdiğim için bu listeye koydum. Bir kulp bulamıyorum. Her nerdeyseniz ve her ne yapıyorsanız sevgi sizinle olsun. Dinleyin işte.

“I’m Only Sleeping” – Beatles: Fantastik rüya aleminden (bir gece önce iyi kötü bir güzellik yaşadınız diye farz ediyor bu satırların yazarı) gerçek dünyaya yumuşak geçiş yapmak için dinlenebilecek şarkılardan belki de en güzeli.

“Laetitia” – Alain Delon: Uyanır uyanmaz saçlar dağınık, gözler çapaklı, üzerinize iki beden büyük bej pardösünüzü giyip belindeki kuşağı iyice sıkarak kendinizi sokağa atacağınız şarkı bu işte. Bakkala gidip ekmek, peynir, yumurta, gazete almadan kendinizi dört dakikalığına bile “Samourai”daki Alain Delon gibi hissetseniz yeter. Bütün yılınız iyi geçer. Şarkı “Les Aventuriers”den aslında. Ama ben böyle kurdum ilişkiyi. İtirazı olan?

“At Kadehi Elinden” – Emel Sayın: Atın artık ama o kadehi. Sabah oldu. Bir çay demleyin. Hey yavrum hey bunun üzerine bir de “Mavi Boncuk” buldunuz mu YouTube’dan, keyfinize diyecek yok. Pijama, sıcacık çay, sucuklu yumurtaya banılan taze ekmek… Bunlar bizi biz yapan değerler değil mi? Samimi, içten, fırından yeni çıkmış simit gibi bir 2017 dilerim.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply