DAMAR FM LİSTELERİNİ AŞINDIRACAK 9 ALTERNATİF ŞARKI

1 Posted by - 15 September 2014 - LİSTE

Arabesk Türkiye’de hep tartışmalı bir konu oldu. 80 sonrası yozlaşan Türkiye’nin yansıması olarak addedildi ve ötekileştirildi. Arap kültürünün Türkiye mozaiğini ‘kirletmesini’ istemeyen(!) elitlerimiz, akıllarına estikçe arabeski hedef tahtasına oturtmaktan geri kalmadılar.

İşin en berbat tarafı da mevzu arabeski pislemek olduğunda, müzisyenlerimizin en ön saflarda olduğunu görmek. En son güzide bir örneğini sevgili Fazıl Say’la deneyimledik. Say işin içine ‘yavşaklığı’ dahi kattı.

Diğer yandan, türün kendisine ve üreticilerine olan baskı, popüler müzikte de karşılığını farklı şekillerde buldu. Mesela, ‘Bu Kaan (Duman) niye arabesk gibi okuyor’a kadar vardırdık işi.

Bu kadar lafa söze değişen bir şey oldu mu? Türkiye arabeskten vazgeçti mi? Tabii ki hayır. Arabesk dünden bugüne hep var oldu. Olmaya da devam edecek. Üstelik popüler kültürün, ‘modern’ müziğin tüm açıklarını görüp bulduğu her delikten ona tesir edecek.

İşte Arabesk’in tesir alanına girmiş, Damar FM listelerini aşındıracak 9 alternatif şarkı:

SALTUK – HÜZÜN

Açılışı Saltuk Erginer’in bir göz odada hem çalıp hem söyleyerek kaydettiği albümü Sisifos Hikayeleri’yle yapıyoruz. Albümün keyifli şarkılarına dahi bir ‘damardan’ hali hakim. Klibe Canan Ergüder çekicliğinin hakim olduğunu ayrıca belirtelim.

ORHAN ATASOY – YORGUNUM

Nam-ı diğer Asit Orhan, Türkiye popuna birçok beste kazandırmış usta müzisyen, Seyyal Taner’den Sezen Aksu’ya şarkılarını verdi, albümlerinde çalıştı. Bir dönem Moğollar’a gitarist oldu, Teoman’ın “Gemiler”i de kendisine ait.

FAİRUZ DERİN BULUT – BENİM İÇİN ÜZÜLME (GRUP SES BEATS SAKATATATA DUB)

Arabeskin baba bestecisi Ali Tekintüre’ye ait şarkıları yorumlayan Fairuz Derin Bulut, buralı sedaları müziğine her daim eklemliyor. Ali Tekintüre yorum albümünden “Benim İçİn Üzülme”ye Grup Ses Beats bir damar operasyonu yapmış ki, vay vay.

ÜNLÜ – SÖYLE NELER OLDU

Almancı abilerimiz Ünlü, en son geri dönüş yolundaydı, neden olmadı, olamadı bilmiyoruz. Elimizde 90’lardan iki albüm var. Seçtiğimiz şarkı O ve Z Hikayesi / One Night İstanbul isimli albümden.

GANTZ & EL MAHDY JR. – SHINE

İstanbullu DJ Gantz ve Cezayirli El Mahdy Jr.’ın ortak çalışması olan “Shine”, ikilinin ortaklaşa yaptığı prodüksiyonların en güzellerinden biri. Şarkıda alıntılanan kadın sesi Ebru Gündeş’e ait.

KORHAN FUTACI VE KARA ORKESTRA – DUVAR

Memleketin en karanlık orkestrasından namına yakışır bir şarkı. Araya giren betonarme yaşamın acı bir tasfiri ‘Duvar’.

GAYE SU AKYOL – BİLİYORUM

Yayınladığı ilk solo albümü ile anaakım medyanın dahi ilgisini çeken Gaye Su Akyol’dan enfes bir balad. Yukarıda Tophane Rıhtım Stüdyoları’ndan bir canlı performans var. Şarkının klibi ise yolda.

MERCAN DEDE – TUTSAK (DÜET YILDIZ TİLBE & CEZA)

Arabesk ve alternatif müziğin seneler önce gerçekleşmiş en güzel buluşmalarından biri. Mercan Dede, yanında Yıldız Tilbe ve bir anda olaya dahil olan Ceza. Bu şarkıya jilet dayanmaz. )

DUMAN – YALNIZLIK PAYLAŞILMAZ

Mevzu arabesk ve alternatif müzik olunca bu işin piri Duman’a mikrofon uzatmasak olmaz. Duman, arabeski hem kendi müziğine kanalize etti hem de “Olmadı Yar”dan “Dön Ne Olur”a kadar arabesk/fantezi dalında birçok şarkıyı yorumladı.

2 Comments

 • ali bekir 19 September 2014 - 14:12 Reply

  deep medi gantz ile el mahdy jr’ın yaptığı müziğin janrı değil bir label adı: http://deepmedi.com
  bu minimal hatanın dışında hoş bir çalışma olmuş kardeşler

  • Berk Sayan 19 September 2014 - 16:22 Reply

   Eyvallah, düzelttik anında.

  Leave a reply