8 Darbe şarkısı

0 Posted by - 12 September 2014 - LİSTE

Bugün cumhuriyet tarihinde yaşanan en şiddetli siyasi kırılmalardan (kıyımlardan) birinin, 1980 Darbesi’nin halk arasına indiği gün, 12 Eylül 1980’in yıldönümü. Paşalar, siyasi hesaplaşmalardan ufak tefek hasarlar alarak yollarına devam ediyor. Bir taraftar grubu ise darbe girişimiyle suçlanıyor. 30 yılı aşkın vakit geçti belki ama Türkiye gülsek mi ağlasak mı eşiğinde salınmaya devam ediyor.

12 Eylül günü, kaybolan devlet iradesini yeniden tesis etmek üzere Kenan Evren önderliğinde ele alınan yönetim, demokrasiye vurduğu darbeyle onunmaz bir yara açtı. Tüm ülkeyi bağlayan karalar, sanat ve müzik dünyasının üzerine de çöktü. Demokraside yaşanan ‘kesinti’ geçmişle olan bağımızı da kopardı. 70’lerin müzikal deneyimi günümüze taşınmadı örneğin. Şimdilerde Avrupa’yla birlikte keşfediyoruz biz de onları. 80 sonrası sıfırdan yapılanmaya başladı, müzik camiası. Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü gibi özgün ekipler, Bulutsuzluk Özlemi, Mozaik ve Bülent Ortaçgil ile Fikret Kızılok, Darbe sonrasının en güzel kazanımları.

Darbe, ortak hafızamızı korumak isteyen müzisyenler tarafından daha o günlerden başlayarak günümüze kadar birçok şarkıya sirayet etti.

Darbenin sirayet ettiği şarkıların bazıları ile Darbe sonrası siyasete ve tüm ülkeye hükmeden neo-liberal yaklaşımlara giydiren şarkıları derledik. Liste Kramp’ın “Lan N’oldu”suyla açılıyor ve Bülent Somay’lı Ayşe Tütüncü’lü efsanevi kadrosuyla Mozaik’ten “Bindokuzyüzseksenbir” ile devam ediyor. Mor ve Ötesi, DDR gibi güncel isimler, Duman’ın “Masal”ı ve Cem Karaca’nın “Raptiye Rap Rap”ı, 80 sonrası cıvık siyasetimize ‘çakan’ sözleriyle peşi sıra geliyor. Bandista’nın Paşanın Başucu Şarkıları kısaçalarından da bir şarkı var.

Kramp – “Lan N’oldu”

Mozaik – “Bindokuzyüzseksenbir”

Mor ve Ötesi – “Darbe”


Mor ve Ötesi – Darbe (12 eylul) paylaşan: doritore

DDR – Tanklar ve Yığınlar

Bandista – “Benim Annem Cumartesi”

Duman – “Masal”

Cem Karaca – “Raptiye Rap Rap”

Bulutsuzluk Özlemi – “Acil Demokrasi”

1 Comment

  • Günün Barış Şarkıları: 12 Eylül İçin 2000li Yıllardan 3 Şarkı | Müzikli Mevzular 12 September 2015 - 13:52 Reply

    […] konuda yapılmış  daha kapsamlı bir liste Hafif […]

  • Leave a reply