LİSTE // EDEBİYATTAN İLHAM ALMIŞ 30 ŞARKI

0 Posted by - 07 August 2014 - LİSTE

İngiliz müzik magazin NME, ilhamını edebiyattan alan, kimi zaman bir romana, kimi zaman bir karaktere, kimi zamansa yazarın şahsına yazılmış 30 şarkılık bir liste hazırlamış. Listeyi hemen aşağıdan spotify aracılığıyla dinlemek mümkün.

30 şarkılık liste, Titus Andronicus’ın fransız yazar Albert Camus için yazdığı şarkıdan, Sonic Youth’un Philip K. Dick (Valis) göndermeli “Schizophrenia”sına, çeşitli meşreplerce edebiyatın etkisi altında kalmış şarkılardan oluşuyor. Listede Bob Dylan, Bruce Springsteen, The Cure ve Led Zeppelin gibi güzel abiler de mevcut.

*Buraya kadar gelmişken

Adını William Burroughs’un “Soft Machine”inden (hani bizde mahkemelik olan) alan İngiliz Canterbury sahnesinin en sıkı ekibini anmadan olmaz. Robert Wyatt ve Kevin Ayers gibi dönemin ve Canterbury’nin öncü isimlerinin kurucu kadrosunda yer aldığı grup zaman içerisinde birçok farklı müzisyene yuva oldu. Soft Machine rock / jazz ekseninde progressive deneyimleri her zaman sevdi ancak erken dönemde mevcut olan avant-garde yaklaşımı her zaman yakalamak pek mümkün değil. Hemen aşağıda grubun 1970 çıkışlı albümü “Third” var, merak edene.

*Fotoğraf: William Burroughs ve Kurt Cobain

No comments

Leave a reply